Skinr (7.x-2.0) - en to uk translation catalogue (113 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Reset to defaults
uk: Скинути до початкових значень

en: enabled
uk: увімкнено

en: enable
uk: увімкнути

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: content
uk: матеріал

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Delete group
uk: Видалити групу

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: unknown
uk: невідомо

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Version
uk: Версія

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Reset
uk: Скинути

en: default
uk: замовчування

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Weight
uk: Вага

en: none
uk: немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Add
uk: Додати

en: Theme
uk: Тема

en: Layout
uk: Макет

en: theme
uk: тема

en: type
uk: тип

en: Configure
uk: Налаштувати

en: status
uk: стан

en: Update options
uk: Опції оновлення

en: Done
uk: Готово

en: Page
uk: Сторінка

en: Filter
uk: Фільтр

en: Overridden
uk: Перевизначено

en: Conditions
uk: Умови

en: Add a condition
uk: Додати умову

en: Normal
uk: Звичайне

en: Advanced
uk: Розширені

en: Group name
uk: Назва групи

en: General
uk: Загальне

en: group
uk: група

en: CSS classes
uk: CSS-класи

en: module
uk: модуль

en: Add group
uk: Додати групу

en: Operation
uk: Дія

en: No items selected.
uk: Жодних позицій не вибрано.

en: The update has been performed.
uk: Оновлення було успішно виконано.

en: Source
uk: Джерело

en: block settings
uk: настроювання блоку

en: Refine
uk: Відібрати

en: Undo
uk: Скасувати

en: Revert
uk: Відновити

en: any
uk: будь-який

en: revert
uk: відновити

en: Processing
uk: Обробка

en: disable
uk: вимкнути

en: Storage
uk: Сховище

en: The update has encountered an error.
uk: Під час оновлення сталася помилка.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
uk[0]: Вдало оброблено @count позицію:
uk[1]: Вдало оброблено @count позиції:
uk[2]: Вдало оброблено @count позицій:

en: Skin
uk: Обкладинка

en: Show only items where
uk: Відображати лише позиції, де

en: Element
uk: Елемент

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Skins
uk: Оболонки

en: Template file
uk: Файл шаблону

en: An error occurred and processing did not complete.
uk: Сталася помилка й обробка не була завершена.

en: Library
uk: Бібліотека

en: Typography
uk: Типографіка

en: Not restricted
uk: Без обмежень

en: Trigger the activation of this context
uk: Перемикач активації цього контексту

en: Not customizable
uk: Не персоналізується

en: Restricted to certain pages
uk: Тільки для певних сторінок

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
uk[0]: Ви дійсно бажаєте видалити цю позицію?
uk[1]: Ви дійсно бажаєте видалити ці позиції?
uk[2]: Ви дійсно бажаєте видалити ці позиції?

en: Require all conditions
uk: Вимога всіх умов

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
uk: Якщо позначено, для активації цього контексту мають виконуватись усі умови. В іншому випадку, контекст активуватиме перша виконана умова.

en: and where %property is %value
uk: а також %property - %value

en: where %property is %value
uk: де %property - %value

en: and where
uk: а також

en: Additional classes
uk: Додаткові класи

en: Styles for content such as lists, buttons, margins, padding, etc.
uk: Стилі для вмісту, на зразок списків, кнопок, внутрішніх і зовнішніх відступів тощо.

en: Fonts, styles, sizes and other typography related skins.
uk: Шрифти, стилі, розміри та решта пов'язаного з типографікою обкладинки.

en: Grid, layout and other structural related skins.
uk: Сітка, розмітка та решта пов'язаного зі структурою обкладинки.

en: @name Regions
uk: Області @name

en: skin
uk: обкладинка

en: Skin %skin for element %element of type %type for the %theme theme
uk: Обкладинка %skin елемента %element типу %type для теми %theme

en: all hooks
uk: всі хуки

en: Theme hooks
uk: Хуки теми

en: Skin configurations
uk: Конфігурації обкладинки

en: This action cannot be undone.<br />Theme: %theme<br />Module: %module<br />Element: %element<br />Skin: %skin
uk: Ця дія не може бути скасована.<br />Тема: %theme <br /> Модуль: %module<br />Елемент: %element<br />Обкладинка: %skin

en: Edit skin settings.
uk: Редагування налаштувань для обкладинки.

en: Edit advanced skin settings
uk: Редагування розширених налаштувань для обкладинки

en: Edit advanced skin settings, such as custom CSS classes.
uk: Редагування розширених налаштувань для обкладинки, наприклад, власних класів CSS.

en: Edit skin
uk: Редагувати обкладинку

en: Enable skin
uk: Увімкнути обкладинку

en: Disable skin
uk: Вимкнути обкладинку

en: Delete skin
uk: Видалити обкладинку

en: element
uk: елемент
