Skinr (7.x-2.0) - en to fr translation catalogue (93 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: enabled
fr: activé

en: enable
fr: activer

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: content
fr: contenu

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: List
fr: Lister

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Delete group
fr: Supprimer le groupe

en: Enable
fr: Activer

en: Enabled
fr: Activé

en: unknown
fr: inconnu

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add
fr: Ajouter

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Mise en page

en: theme
fr: thème

en: Configure
fr: Configurer

en: status
fr: statut

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Done
fr: Terminé

en: Filter
fr: Filtrer

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Add a condition
fr: Ajouter une condition

en: Advanced
fr: Avancé

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: General
fr: Général

en: group
fr: groupe

en: CSS classes
fr: Classes CSS

en: Add group
fr: Ajouter un groupe

en: Operation
fr: Opération

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: block settings
fr: paramètres du bloc

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Revert
fr: Rétablir

en: any
fr: tous

en: revert
fr: rétablir

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: disable
fr: désactiver

en: Storage
fr: Stockage

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Skin
fr: Habillage

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: Element
fr: Élément

en: Save groups
fr: Enregistrer les groupes

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Skins
fr: Habillages (skins)

en: Template file
fr: Fichier de gabarit

en: Group title
fr: Titre du groupe

en: An error occurred and processing did not complete.
fr: Une erreur s'est produite et le traitement ne s'est pas terminé.

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Please refer to <a class="ext" href="http://drupal.org/node/578552">@skinr introduction </a> and <a class="ext" href="http://drupal.org/node/578574">documentation</a>.
fr: Merci de vous référer à l'<a class="ext" href="http://drupal.org/node/578552">introduction à @skinr</a> et à sa <a class="ext" href="http://drupal.org/node/578574">documentation</a>.

en: enabled + default
fr: activé + par défaut

en: Typography
fr: Typographie

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: Trigger the activation of this context
fr: Déclencher l'activation de ce contexte

en: Not customizable
fr: Non personnalisable

en: Restricted to certain pages
fr: Réservé à certaines pages

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: Theme to export the skinr settings for.
fr: Thème vers lequel exporter les paramètres de Skinr.

en: The theme name must be alphanumeric and can contain underscores only.
fr: Le nom du thème doit être au format alphanumérique et peut contenir des tirets bas.

en: Require all conditions
fr: Remplir toutes les conditions

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
fr: Si coché, toutes les conditions devront être remplies pour que ce contexte soit actif. Sinon, la première condition remplie activera ce contexte.

en: and where %property is %value
fr: et où %property est %value

en: where %property is %value
fr: où %property est %value

en: and where
fr: et où

en: @skinr_title @title
fr: @title @skinr_title

en: element
fr: élément
