Slickgrid (7.x-2.0) - en to uk translation catalogue (79 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Settings
uk: Налаштування

en: Field
uk: Поле

en: Save
uk: Зберегти

en: Views
uk: Види

en: Add
uk: Додати

en: Error
uk: Помилка

en: Filter
uk: Фільтр

en: Width
uk: Ширина

en: Sortable
uk: Доступне для впорядкування

en: Clone
uk: Клонувати

en: Tab
uk: Вкладка

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: Undo
uk: Скасувати

en: Validation error
uk: Помилка перевірки

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Editor
uk: Редактор

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Loading
uk: Завантаження

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Formatter
uk: Форматер

en: Validator
uk: Критерій перевірки

en: Grouping field
uk: Групуюче поле

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
uk: Необов'язково можна вказати поле, за яким будуть групуватися записи. Щоб не групувати залиште порожнім.

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: Grouping
uk: Групування

en: Delete items
uk: Видалити елементи

en: Editing
uk: Редагування

en: Header height
uk: Висота верхнього колонтитулу

en: You need at least one field before you can configure your slickgrid settings
uk: Перш ніж налаштовувати slickgrid необхідно мати принаймні одне поле

en: This field cannot be edited.
uk: Це поле неможливо редагувати.

en: All groups should be collapsed by default.
uk: Всі групи будуть згорнуті за замовчуванням.

en: Enable resizing columns
uk: Дозволити зміну розмірів колонок

en: Enable reordering columns
uk: Дозволити перевпорядкування колонок

en: Column visibility
uk: Видимість колонки

en: Allow users to show &amp; hide columns
uk: Дозволити користувачам показувати та приховувати колонки

en: Auto edit
uk: Авторедагування

en: Force fit columns
uk: Підігнати колонки

en: Force column widths to fit the grid.
uk: Примусово підігнати ширини колонок під сітку.

en: Multi-edit
uk: Мультиредагування

en: Allow users to undo updates. Warning: if turned on, all updates will create a node revision.
uk: Дозволити користувачам скасовувати оновлення. Увага: якщо увімкнено, то всі оновлення будуть створювати нову редакцію матеріалу.

en: Viewport height
uk: Висота вікна перегляду

en: Row height
uk: Висота рядка

en: Slickgrid parent
uk: Батько Slickgrid

en: Text filter
uk: Текстовий фільтр

en: Field doesn't exist
uk: Поле не існує.

en: Field does not exist for this bundle
uk: Поле в цьому пакеті не існує.

en: Error trying to update entity
uk: Помилка спроби оновити сутність.

en: The slickgrid library isn't available so this module will not work. Please download slickgrid %version from !website.
uk: Бібліотека slickgrid недоступна, тому цей модуль не працюватиме. Будь ласка, завантажте slickgrid %version з сайту !website.

en: Collapse groups by default
uk: Згортати групи за замовчуванням

en: Tab names
uk: Назви вкладок

en: Row selection checkbox
uk: Прапорець для вибору рядка

en: Add a row selection checkbox.
uk: Додати прапорець для вибору рядків.

en: Users can select & edit multiple items at once.
uk: Користувачі можуть вибирати і редагувати декілька елементів за раз.

en: Allow users to delete items from within the slickgrid.
uk: Дозволити користувачам видаляти елементи всередині slickgrid.

en: Clone items
uk: Клонувати елементи

en: Export selected rows
uk: Експорт обраних рядків

en: Modal form
uk: Модальна форма

en: Collapsible taxonomy filter
uk: Згортуваний фільтр таксономії

en: A simple collapsible filter.
uk: Простий згортуваний фільтр.

en: A simple text filter.
uk: Простий текстовий фільтр.

en: Collapsible taxonomy formatter
uk: Згортуваний форматер таксономії

en: Tree formatter.
uk: Форматер дерева

en: Duplicate @base_fields - @id is not unique.
uk: Дублікат @base_fields - @id не є унікальним.

en: @base_field is missing.
uk: @base_field відсутнє.

en: Undone
uk: Скасовано

en: You do not have access to update this @type
uk: Ви не маєте доступу на оновлення цього @type

en: Reset Slickgrid settings
uk: Скинути налаштування Slickgrid

en: You do not currently have any custom settings.
uk: Наразі немає жодних власних налаштувань.

en: Cloned the selected row
uk: Клоновано обраний рядок

en: Do you want to delete the selected row
uk: Ви бажаєте видалити обраний рядок

en: Deleted the selected row
uk: Видалено обраний рядок

en: Delete the @num selected rows
uk: Видалити @num обраних рядки(ів)

en: Do you want to undo the latest change to @entity_type %entity_label?
uk: Ви дійсно бажаєте скасувати останні зміни у @entity_type %entity_label?

en: Default active tab
uk: Базова активна вкладка

en: Add %label
uk: Додати %label
