Smartling Connector (7.x-2.1-beta1) - en to ar translation catalogue (70 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Submit
ar: إضافة

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Article
ar: مقال

en: Tags
ar: وسوم

en: Download
ar: تحميل

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Image
ar: الصورة

en: Name
ar: الاسم

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Updated
ar: التحديث

en: User
ar: المستخدم

en: Node
ar: العقدة

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Page
ar: الصفحة

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Locale
ar: المحليات

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Fields
ar: الحقول

en: Desc
ar: تنازلي

en: Operator
ar: العامل

en: Operation
ar: عملية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Approved
ar: معتمد

en: Key
ar: المفتاح

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Languages
ar: اللغات

en: author
ar: مؤلف

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Apply
ar: تطبيق

en: file system
ar: نظام الملفات

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Translate
ar: ترجمة

en: File to import not found.
ar: الملف غير موجود.

en: Bundle
ar: الحزمة

en: locale
ar: المحلية

en: The translation import of %filename failed.
ar: فشلت عملية استيراد %filename.

en: - All -
ar: - الكل -

en: Text group
ar: مجموعة النصوص

en: Locales
ar: المحليات

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ar: الدليل %directory غير موجود وتعذر إنشاؤه.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ar: الدليل %directory موجود لكنه غير قابل للكتابة وتعذر جعله كذلك.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
ar: يتم الاحتفاظ بالنصوص الموجودة والجمع، بينما تضاف النصوص الجديدة فقط.

en: Submitter
ar: المرسِل

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Upload an image to go with this article.
ar: رفع صورة لإضافتها لهذا المقال

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Entity types
ar: أنواع الكيانات
