Smartling Connector (7.x-2.1-beta1) - en to pt translation catalogue (81 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Article
pt: Artigo

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Updated
pt: Atualizado

en: User
pt: Usuário

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Locale
pt: Idioma

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Fields
pt: Campos

en: Desc
pt: Decrescente

en: Operator
pt: Operador

en: Operation
pt: Operação

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Approved
pt: Aprovado

en: Key
pt: Chave

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Languages
pt: Idiomas

en: author
pt: autor

en: Submissions
pt: Submissões

en: Apply
pt: Aplicar

en: file system
pt: sistema de arquivos

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Edit node
pt: Editar o node

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Submission date
pt: Data de envio

en: Translate
pt: Traduzir

en: File to import not found.
pt: Não foi encontrado nenhum arquivo para importar.

en: Bundle
pt: Pacote

en: locale
pt: idioma

en: - Choose an operation -
pt: - Escolha uma operação -

en: The translation import of %filename failed.
pt: A importação da tradução %filename falhou.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Text group
pt: Grupo de texto

en: Locales
pt: Idiomas

en: View file
pt: Ver arquivo

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Progress
pt: Progresso

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
pt: O diretório %directory não existe e não pode ser criado.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
pt: O diretório %directory existe mas não é gravável e não pode ser alterado para ser gravável.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
pt: Textos no arquivo enviado substituem os existentes, novos são adicionados. O formato de plural é atualizado.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
pt: Textos existentes e o formato de plural são mantidos, apenas novos textos são adicionados.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: The comparison operator.
pt: O operador de comparação.

en: Upload an image to go with this article.
pt: Envie uma imagem para ser anexada a este post.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Approved comment
pt: Comentário aprovado

en: Master
pt: Principal

en: Entity types
pt: Tipos de entidade

en: Original language
pt: Idioma original

en: Taxonomy vocabularies and fields
pt: Vocabulários de taxonomia e campos

en: Locales for taxonomy_term_data
pt: Localidades para taxonomy_term_data

en: Locales for comment
pt: Localidades para comentários

en: Locales for user
pt: Localidades para usuário
