Smartling Connector (7.x-2.72) - en to tr translation catalogue (71 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Article
tr: Makale

en: Tags
tr: Etiketler

en: Download
tr: İndir

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Updated
tr: Güncellenme

en: User
tr: Kullanıcı

en: Node
tr: Düğüm

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Page
tr: Sayfa

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Locale
tr: Yerelleştirme

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Term
tr: Terim

en: Fields
tr: Alanlar

en: Desc
tr: Azalan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Approved
tr: Onaylı

en: Key
tr: Anahtar

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Languages
tr: Diller

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: Apply
tr: Uygula

en: Translation status
tr: Çeviri durumu

en: file system
tr: dosya sistemi

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Edit node
tr: Düğümü düzenle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Translate
tr: Çevir

en: File to import not found.
tr: Aktarılacak dosya bulunamadı.

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: locale
tr: yerelleştirme

en: - Choose an operation -
tr: - Bir işlem seçiniz -

en: The translation import of %filename failed.
tr: %filename dosyasından çeviri aktarması başarısız oldu.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Text group
tr: Metin grubu

en: Locales
tr: Diller

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
tr: %directory dizini mevcut değil ve oluşturulamadı.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
tr: %directory dizini mevcut, fakat yazılamaz ve yazılabilir yapılamadı.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Upload an image to go with this article.
tr: Bu yazıyla birlikte yayınlanacak bir resim yükleyin.

en: Asc
tr: Artan

en: Approved comment
tr: Onaylanmış yorum

en: Master
tr: Ana (master)

en: Original language
tr: Özgün dil
