Smartling Connector (7.x-2.94) - en to hi translation catalogue (61 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Article
hi: लेख

en: Tags
hi: उपनाम

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Image
hi: चित्र

en: Name
hi: नाम

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Taxonomy settings
hi: वर्गीकरण सेटिंग्स

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Node
hi: नोड

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Locale
hi: लोकेल

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Desc
hi: अवरोही

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Languages
hi: भाषायें

en: author
hi: लेखक

en: Entity
hi: इकाई

en: The comments have been deleted.
hi: कमेन्ट मिटा दिए गये हैं।

en: Apply
hi: लागू करें

en: Translation status
hi: अनुवाद की स्थिति

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Bundle
hi: पोटली

en: locale
hi: स्थान

en: The translation import of %filename failed.
hi: %filename का अनुवाद आयात में विफल रहा है |

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Text group
hi: पाठ समूह

en: Submitter
hi: प्रस्तुत करता

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hi: समाचार, प्रेस विज्ञप्ति या ब्लॉग पोस्ट जैसी समय-संवेदनशील सामग्री के लिए <em> लेख </em> का उपयोग करें।

en: Upload an image to go with this article.
hi: इस लेख के साथ एक छवि अपलोड करें.
