Smartling Connector (7.x-3.0) - en to hu translation catalogue (101 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Status
hu: Állapot

en: Content
hu: Tartalom

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Language
hu: Nyelv

en: more
hu: tovább

en: Article
hu: Cikk

en: Tags
hu: Címkék

en: Download
hu: Letölt

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Password
hu: Jelszó

en: Image
hu: Kép

en: Name
hu: Név

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Label
hu: Címke

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Updated
hu: Frissítve

en: Taxonomy settings
hu: Taxonómia beállításai

en: User
hu: Felhasználó

en: Node
hu: Tartalom

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Published
hu: Közzétéve

en: Locale
hu: Honosítás

en: Page URL
hu: Oldal webcíme

en: File name
hu: Fájlnév

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: Term
hu: Kifejezés

en: Fields
hu: Mezők

en: Desc
hu: Csökk

en: Callback URL
hu: Visszahívási URL

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: Default language
hu: Alapértelmezés szerinti nyelv

en: Approved
hu: Elfogadott

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Languages
hu: Nyelvek

en: author
hu: szerző

en: Entity
hu: Entitás

en: Block ID
hu: Blokk ID

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: The comments have been deleted.
hu: A hozzászólások törlése megtörtént.

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Translation status
hu: Fordítás állapota

en: Translation in progress
hu: A fordítás folyamatban van

en: file system
hu: fájlrendszer

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Edit node
hu: Tartalom szerkesztése

en: Offset
hu: Eltolás

en: Submission date
hu: Beküldés dátuma

en: Translate
hu: Fordítás

en: Mime type
hu: MIME típus

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Upload date
hu: Feltöltés dátuma

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: locale
hu: honosítás

en: - Choose an operation -
hu: - Művelet kiválasztása -

en: Edit link
hu: Szerkesztés hivatkozása

en: The translation import of %filename failed.
hu: „%filename” fordítás importálása sikertelen.

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Select languages
hu: Nyelvek kiválasztása

en: Text group
hu: Szövegcsoport

en: Locales
hu: Honosítások

en: Entity Type
hu: Entitástípus

en: Progress
hu: Feldolgozottság

en: Translation Method
hu: Fordítási mód

en: Date changed
hu: Módosítás dátuma

en: Vocabulary Name
hu: Szótárnév

en: Request failed
hu: A kérés sikertelen volt

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
hu: %directory könyvtár nem létezik és nem hozható létre.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
hu: %directory könyvtár létezik, de nem írható és nem tehető írhatóvá.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
hu: Vesszővel elválasztott szavak listája a tartalom jellemzésére.

en: Entity ID
hu: Entitás azonosítója

en: Submitter
hu: Beküldő

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hu: A <em>cikk</em> típust az időhöz kötött tartalmakhoz érdemes használni. Például hírek, sajtóközlemények vagy blogbejegyzések.

en: Context settings
hu: Környezetbeállítások

en: article
hu: cikk

en: Upload an image to go with this article.
hu: Kép feltöltése a cikkhez.

en: Asc
hu: Növ

en: Approved comment
hu: Elfogadott hozzászólás

en: Master
hu: Mester

en: User who uploaded
hu: A felhasználó, aki feltöltötte

en: Original language
hu: Eredeti nyelv

en: Original filename
hu: Eredeti fájlnév
