Smartling Connector (7.x-4.12) - en to id translation catalogue (79 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Article
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Download
id: Unduh

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Password
id: Sandi

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Taxonomy settings
id: Pengaturan taksonomi

en: User
id: Pengguna

en: Files
id: Berkas

en: Error
id: Kesalahan

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Locale
id: Lokal

en: File name
id: Nama berkas

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Term
id: Istilah

en: Fields
id: Bidang isian

en: State
id: Status

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Approved
id: Disetujui

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: The comments have been deleted.
id: Komentar sudah dihapus.

en: Apply
id: Terapkan

en: Translation status
id: Status terjemahan

en: file system
id: sistem file

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Errors
id: Kesalahan

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Mime type
id: Tipe Mime

en: Bundle
id: Bundel

en: Upload date
id: Tanggal diunggah

en: Dashboard
id: Dasbor

en: The translation import of %filename failed.
id: Impor terjemahan dari %filename gagal.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Text group
id: Kelompok teks

en: Locales
id: Lokal

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
id: Direktori %directory tidak ada dan tidak dapat dibuat.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
id: Direktori %directory ada tetapi tidak bisa ditulis dan tidak dapat dibuat bisa ditulisi.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Approved comment
id: Komentar yang disetujui

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.
