Smartling Connector (7.x-4.18) - en to ja translation catalogue (98 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Article
ja: 記事

en: Tags
ja: タグ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Password
ja: パスワード

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Updated
ja: 更新

en: Taxonomy settings
ja: タクソノミーの設定

en: User
ja: ユーザー

en: Files
ja: ファイル

en: Error
ja: エラー

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Locale
ja: ロケール

en: Page URL
ja: ページ URL

en: File name
ja: ファイル名

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Term
ja: ターム

en: Fields
ja: フィールド

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Job
ja: ジョブ

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Approved
ja: 承認済み

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Block ID
ja: ブロックID

en: Date created
ja: 作成日時

en: The comments have been deleted.
ja: コメントが削除されました。

en: Apply
ja: 適用

en: Translation status
ja: 翻訳ステータス

en: file system
ja: ファイルシステム

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Edit node
ja: ノードを編集

en: Offset
ja: オフセット

en: Errors
ja: エラー

en: Translate
ja: 翻訳

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: Bundle
ja: バンドル

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: locale
ja: ロケール

en: - Choose an operation -
ja: - 操作を選択 -

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: The translation import of %filename failed.
ja: %filename の翻訳文字列のインポートに失敗しました。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Text group
ja: テキストグループ

en: Locales
ja: ロケール

en: Translation Method
ja: 翻訳方法

en: Date changed
ja: 更新日付

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ja: ディレクトリー %directory は存在せず、作成もできませんでした。

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在していますが、書き込み可能ではなくアクセス権変更もできませんでした。

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Submitter
ja: 投稿者

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。

en: Asc
ja: 昇順

en: Approved comment
ja: 承認済みコメント

en: Master
ja: マスター

en: Authorize
ja: 承認

en: User who uploaded
ja: アップロードしたユーザー

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: Original language
ja: 元の言語

en: File status
ja: ファイルのステータス
