Smartling Connector (7.x-4.9) - en to fr translation catalogue (100 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Download
fr: Téléchargement

en: Login
fr: Identifiant

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Password
fr: Mot de passe

en: Name
fr: Nom

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Taxonomy settings
fr: Paramètres de taxonomie

en: User
fr: Utilisateur

en: Files
fr: Fichiers

en: Error
fr: Erreur

en: Node
fr: Nœud

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Block
fr: Bloc

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Locale
fr: Localisation

en: Page URL
fr: URL de la page

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Fields
fr: Champs

en: State
fr: État

en: Job
fr: Offre d'emploi

en: Callback URL
fr: URL de la procédure de rappel (callback)

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Approved
fr: Approuvé

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Block ID
fr: ID bloc

en: Date created
fr: Date de création

en: Due date
fr: Date d'échéance

en: The comments have been deleted.
fr: Les commentaires ont été supprimés.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: Translation in progress
fr: Traduction en cours

en: file system
fr: système de fichiers

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Edit node
fr: Modifier le nœud

en: Offset
fr: Décalage

en: Submission date
fr: Date de soumission

en: Errors
fr: Erreurs

en: Translate
fr: Traduire

en: Mime type
fr: Type MIME

en: Bundle
fr: Type

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Image description
fr: Description de l'image

en: More info
fr: En savoir plus

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: locale
fr: paramètre régional

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: The translation import of %filename failed.
fr: L'import de la traduction %filename a échoué.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Text group
fr: Groupes de texte

en: Locales
fr: Langues

en: View file
fr: Voir le fichier

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Progress
fr: Progression

en: Date changed
fr: Date de modification

en: Vocabulary Name
fr: Nom du vocabulaire

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas et n'a pas pu être créé.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fr: Le répertoire %directory existe mais n'est pas accessible en écriture et il n'a pas été possible de le rendre inscriptible.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Submitter
fr: Auteur

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Context settings
fr: Paramètres du contexte

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.

en: Approved comment
fr: Commentaire approuvé

en: Master
fr: Principal

en: Authorize
fr: Autoriser

en: User who uploaded
fr: Utilisateur ayant transféré

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Original language
fr: Langue initiale

en: File status
fr: Statut du fichier
