SmartParticipation (7.x-1.0) - en to hi translation catalogue (107 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Author
hi: लेखक

en: Closed
hi: बंद

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Recommended Comments
hi: अनुशंसित टिप्पणियां

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: register
hi: रजिस्टर

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: edit
hi: संपादन करें

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Core
hi: कोर

en: Path
hi: मार्ग

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Email
hi: ईमेल

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Created
hi: निर्मित

en: Question
hi: सवाल

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Your name
hi: आपका नाम

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Address
hi: पता

en: Send
hi: भेजें

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Log in
hi: प्रवेश

en: IP Address
hi: IP पता

en: The comment and all its replies have been deleted.
hi: कमेन्ट और उसके सारे जवाब मिटा दिये गये हैं।

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Page Title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: Upload picture
hi: चित्र अपलोड करें

en: Source
hi: स्रोत

en: Topic
hi: विषय

en: Definition
hi: परिभाषा

en: Video
hi: वीडियो

en: Link color
hi: लिंक रंग

en: Delete comments
hi: कमेन्टों को  मिटाएँ

en: Reply
hi: जवाब दें

en: @user's picture
hi: @user का छायाचित्र

en: No comments available.
hi: कोई कमेन्ट उपलब्ध नहीं है|

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: Featured
hi: प्रदर्शित

en: Account
hi: खाता

en: About
hi: के बारे में

en: done
hi: किये गए

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
hi: क्या आप इन कमेन्टों और उनके बच्चों को मिटाने के लिये आप दॄढ़ हैं?

en: Posted in
hi: में प्रकाशित किया गया था

en: Announcements
hi: घोषणाएं

en: Blue Lagoon (default)
hi: ब्लू लगून ( तयशुदा )

en: sort ascending
hi: आरोही तरह

en: sort descending
hi: उतरते तरह

en: Header top
hi: हैडर का शीर्ष

en: Header bottom
hi: हैडर का निचला भाग

en: Delete the selected comments
hi: चुने गये कमेन्टों को  मिटाएँ|

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
hi: आगे की जानकारी आपको ईमेल में भेझी जा चुकी है।

en: Delete picture
hi: चित्र मिटावें

en: Check this box to delete your current picture.
hi: चित्र मिटाने के लिये इस चेकबाक्स को चेक करें

en: Slate
hi: पटिया

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hi: समान विषयों पर श्रेणियों में समूह लेखों के लिए टैग का उपयोग करें।

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Main background
hi: मुख्य पृष्ठभूमि

en: Sidebar background
hi: साइडबार पृष्ठभूमि

en: Sidebar borders
hi: साइडबार बॉर्डर्स

en: Footer background
hi: पाद पृष्ठभूमि

en: Plum
hi: बेर

en: Title and slogan
hi: शीर्षक और नारा

en: Firehouse
hi: फायरहाउस

en: Ice
hi: बर्फ़

en: - Select a value -
hi: - किसी मान का चयन करें -

en: Upload an image to go with this article.
hi: इस लेख के साथ एक छवि अपलोड करें.

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
hi[0]: 1 टिप्पणी हटाया गया.
hi[1]: @count टिप्पणियाँ हटाए गए.
