SmartParticipation (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (121 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Register
id: Daftar

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: content
id: konten

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Comments
id: Komentar

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: register
id: registrasi

en: Login
id: Masuk

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Perbarui

en: Open
id: Buka

en: Core
id: Inti

en: Path
id: Jalur

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Please enter a valid email address.
id: Silakan isi dengan alamat email yang sah.

en: Question
id: Pertanyaan

en: Answer
id: Jawab

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Your name
id: Nama anda

en: Comment
id: Komentar

en: Term
id: Istilah

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Address
id: Alamat

en: Send
id: Kirim

en: Text color
id: Warna teks

en: Log in
id: Masuk

en: IP Address
id: Alamat IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
id: Komentar dan semua jawabannya sudah dihapus.

en: Profile
id: Profil

en: Page Title
id: Judul Halaman

en: Operation
id: Operasi

en: reply
id: balas

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Full name
id: Nama lengkap

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
id: Alamat email yang benar dan aktif. Semua email dari situs ini akan dikirim ke alamat yang anda masukkan. Alamat ini tidak akan ditampilkan pada publik dan hanya digunakan sebagai komunikasi antara situs ini dengan anda misalnya jika anda lupa sandi dan ingin dikirimkan sandi baru, atau untuk menerima notifikasi lewat email lainnya.

en: The update has been performed.
id: Pembaruan sudah dilakukan.

en: Upload picture
id: Unggah avatar

en: Source
id: Sumber

en: Topic
id: Topik

en: Definition
id: Definisi

en: No results found.
id: Tidak ada hasil

en: Read More
id: Selengkapnya

en: Link color
id: Warna tautan

en: Delete comments
id: Hapus komentar

en: News
id: Berita

en: Edit profile
id: Sunting profil

en: Reply
id: Balas

en: @user's picture
id: Avatar @user

en: Recent Comments
id: Komentar Terkini

en: No comments available.
id: Tidak ada komentar.

en: Featured
id: Pilihan

en: Account
id: Keanggotaan

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: About
id: Tentang

en: done
id: selesai

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Created timestamp
id: Tanda waktu pembuatan

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
id: Anda yakin ingin menghapus komentar ini beserta semua sub-nya (komentar atas komentar ini)?

en: Posted in
id: Dalam

en: Announcements
id: Pengumuman

en: Blue Lagoon (default)
id: Blue Lagoon (bawaan)

en: sort ascending
id: urutkan biasa

en: sort descending
id: urutkan terbalik

en: Header top
id: Atas header

en: Header bottom
id: Bawah header

en: Delete the selected comments
id: Hapus komentar yang dipilih

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
id: Instruksi selanjutnya sudah dikirim ke alamat email anda.

en: Delete picture
id: Hapus avatar

en: Check this box to delete your current picture.
id: Beri centang di sini untuk menghapus avatar anda sekarang.

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Latest News
id: Berita Terkini

en: Select one or more comments to perform the update on.
id: Pilih satu atau lebih komentar untuk melaksanakan pembaruan.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
id: Tidak terdapat komentar untuk dihapus, atau komentar yang Anda maksud telah dihapus oleh pengelola lain.

en: Deleted @count comments.
id: Menghapus @count komentar.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
id: Komentar anda telah masuk dalam daftar antrian untuk diperiksa oleh pengelola dan siap dipublikasi bila disetujui.

en: Your comment has been posted.
id: Komentar Anda sudah dikirim.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
id: Anda belum membuat sembarang tipe konten. Kunjungi <a href="@create-content">halaman pembuatan tipe konten</a> untuk menambah tipe konten baru.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Main background
id: Latar utama

en: Sidebar background
id: Latar samping

en: Sidebar borders
id: Bingkai sidebar

en: Footer background
id: Latar footer

en: Title and slogan
id: Judul dan slogan

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Profile type
id: Tipe Profil

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
id[0]: Menghapus 1 komentar
id[1]: Menghapus @count komentar.

en: Team member
id: Anggota tim

en: All topics
id: Semua topik
