SmartParticipation (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (118 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: content
it: contenuto

en: Author
it: Autore

en: Closed
it: Chiuso

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Comments
it: Commenti

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: register
it: registra

en: Login
it: Accedi

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: edit
it: modifica

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Summary
it: Sommario

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Path
it: Percorso

en: Teaser
it: Anteprima

en: Updated
it: Aggiornato

en: Email
it: E-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Comment
it: Commento

en: Term
it: Termine

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Address
it: Indirizzo

en: Send
it: Invia

en: Text color
it: Colore del testo

en: Log in
it: Accedi

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
it: Il commento e tutte sue risposte sono stati eliminati.

en: Profile
it: Profilo

en: Page Title
it: Titolo della pagina

en: Operation
it: Operazione

en: reply
it: rispondi

en: Phone number
it: Telefono

en: Full name
it: Nominativo

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
it: Un indirizzo e-mail valido. Il sistema invierà tutte le e-mail a questo indirizzo. L'indirizzo e-mail non sarà pubblico e verrà utilizzato soltanto se desideri ricevere una nuova password o se vuoi ricevere notizie e avvisi via e-mail.

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: Upload picture
it: Carica ritratto

en: Source
it: Sorgente

en: Topic
it: Argomento

en: Definition
it: Definizione

en: Link color
it: Colore collegamenti

en: Delete comments
it: Elimina commenti

en: Edit profile
it: Modifica il profilo

en: Reply
it: Rispondi

en: Abstract
it: Astratto

en: @user's picture
it: Ritratto di @user

en: No comments available.
it: Nessun commento disponibile.

en: Organization
it: Organizzazione

en: Email addresses
it: Indirizzi email

en: Featured
it: In evidenza

en: Account
it: Profilo

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: About
it: Informazioni

en: done
it: fatto

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Created timestamp
it: Data e ora creazione

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
it: Vuoi eliminare questo commento e tutte le sue risposte?

en: Posted in
it: Inserito in

en: Announcements
it: Segnalazioni

en: Blue Lagoon (default)
it: Laguna Blu (predefinito)

en: sort ascending
it: ordinamento crescente

en: sort descending
it: ordinamento decrescente

en: Header top
it: Testata superiore

en: Header bottom
it: Testata inferiore

en: Delete the selected comments
it: Elimina i commenti selezionati

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
it: Ulteriori informazioni sono state inviate al tuo indirizzo e-mail.

en: Delete picture
it: Elimina ritratto

en: Check this box to delete your current picture.
it: Seleziona questa casella per eliminare il tuo ritratto attuale.

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Select one or more comments to perform the update on.
it: Seleziona uno o più commenti per eseguire l'aggiornamento.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
it: Sembra che non ci siano commenti da eliminare, o il commento selezionato è stato eliminato da un altro amministratore.

en: Deleted @count comments.
it: Eliminati @count commenti.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
it: I commenti verranno accodati per una revisione dell'amministratore e saranno pubblicati dopo l'approvazione.

en: Your comment has been posted.
it: Il commento è stato inserito.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato nessun tipo di contenuto. Vai all pagina di <a href="@create-content">creazione dei tipi di contenuto</a> per creare un nuovo tipo di contenuto.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Main background
it: Sfondo principale

en: Sidebar background
it: Sfondo della barra laterale

en: Sidebar borders
it: Bordi della barra laterale

en: Footer background
it: Sfondo piè di pagina

en: Plum
it: Prugna

en: Title and slogan
it: Titolo e slogan

en: Ice
it: Ghiaccio

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
it[0]: 1 commento rimosso.
it[1]: @count commenti rimossi.

en: Edit my profile
it: Modifica il tuo profilo
