SmartParticipation (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (131 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Comments
ja: コメント

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: register
ja: 登録

en: Login
ja: ログイン

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: edit
ja: 編集

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Summary
ja: 概要

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Core
ja: コア

en: Path
ja: パス

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Email
ja: メール

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: Please enter a valid email address.
ja: 正確なメールアドレスを入力して下さい。

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Your name
ja: 名前

en: Comment
ja: コメント

en: Term
ja: ターム

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Address
ja: 住所

en: Send
ja: 送信

en: Note
ja: 注意

en: Text color
ja: テキストの色

en: Log in
ja: ログイン

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: The comment and all its replies have been deleted.
ja: コメントとすべての返信が削除されました

en: Profile
ja: プロフィール

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Operation
ja: 操作

en: reply
ja: 返信

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Full name
ja: フルネーム

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ja: 受信可能な、あなたのメールアドレスを入力してください。 サイトからのすべてのメールは、このアドレス宛に送信されます。 入力されたメールアドレスは非公開にされ、特定のニュースや通知をメールで受け取りたい場合や、管理者からの連絡、あるいはパスワード再発行メールの送信にのみ使用されます。

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: Upload picture
ja: 写真のアップロード

en: Source
ja: ソース

en: Topic
ja: トピック

en: Definition
ja: 定義

en: Video
ja: ビデオ

en: Link color
ja: リンクの色

en: Delete comments
ja: コメントの削除

en: User Agent
ja: ユーザエージェント

en: Edit profile
ja: プロフィールを編集

en: Reply
ja: 返信

en: Abstract
ja: 要約

en: @user's picture
ja: ユーザー @user の写真

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: Organization
ja: 会社

en: Email addresses
ja: メールアドレス

en: Featured
ja: 主な

en: Account
ja: アカウント

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: About
ja: アバウト

en: done
ja: 完了

en: Publication
ja: 公表

en: User id
ja: ユーザーID

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Created timestamp
ja: 生成時のタイムスタンプ

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ja: 本当に、これらのコメントとそのすべての返信を削除してもよろしいですか？

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Tab title
ja: タブのタイトル

en: Blue Lagoon (default)
ja: Blue Lagoon (デフォルト)

en: sort ascending
ja: 昇順で並び替える

en: sort descending
ja: 降順で並び替える

en: Header top
ja: ヘッダー上部

en: Header bottom
ja: ヘッダー下部

en: Delete the selected comments
ja: 選択されたコメントを削除する

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ja: あなたのメールアドレスへ、パスワード初期化用のご案内を送信いたしました。

en: Delete picture
ja: 写真の消去

en: Check this box to delete your current picture.
ja: 現在の写真を削除するにはここをクリック

en: Contact Form
ja: お問い合わせフォーム

en: Slate
ja: スレート

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Select one or more comments to perform the update on.
ja: アップデート処理の対象となるコメントを選択してください。

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
ja: 削除できるコメントが存在しないか、選択したコメントは他の管理者によって削除されたようです。

en: Deleted @count comments.
ja: @count 個のコメントを削除しました。

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ja: 投稿されたコメントは承認待ちリストに加えられました。サイト管理者による承認後に公開されます。

en: Your comment has been posted.
ja: コメントが投稿されました。

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: まだコンテンツタイプを一つも作成していません。<a href="@create-content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で、コンテンツタイプを追加してください。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Main background
ja: メインバックグラウンド

en: Sidebar background
ja: サイドバーの背景

en: Sidebar borders
ja: サイドバーボーダー

en: Footer background
ja: フッターの背景

en: Plum
ja: プラム

en: Title and slogan
ja: タイトルとスローガン

en: Firehouse
ja: ファイヤーハウス

en: Ice
ja: アイス

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
ja[0]: コメントを削除しました。
ja[1]: @count個のコメントを削除しました。

en: Edit my profile
ja: プロフィールの編集
