SmartParticipation (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (139 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Register
pt: Registro

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: content
pt: conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Fechado

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Comments
pt: Comentários

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Recommended Comments
pt: Comentários recomendados

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: register
pt: registre-se

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Path
pt: Caminho

en: Teaser
pt: Chamada

en: Updated
pt: Atualizado

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Created
pt: Criado

en: Please enter a valid email address.
pt: Favor adicionar um e-mail válido.

en: Question
pt: Pergunta

en: Answer
pt: Resposta

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Your name
pt: Seu nome

en: Comment
pt: Comentário

en: Term
pt: Termo

en: E-mail address
pt: Endereço de e-mail

en: Address
pt: Endereço

en: Send
pt: Enviar

en: Note
pt: Nota

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Log in
pt: Entrar

en: Phone Number
pt: Número do Telefone

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
pt: O comentário e todas as suas respostas foram apagados.

en: Profile
pt: Perfil

en: Page Title
pt: Título da Página

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Phone number
pt: Telefone

en: Full name
pt: Nome completo

en: Share
pt: Compartilhe

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
pt: Um e-mail válido. Todos os e-mails do sistema serão enviados para este endereço. O endereço de e-mail não será divulgado e será usado apenas se você solicitar uma nova senha ou notificações específicas por e-mail.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi concluída.

en: Upload picture
pt: Enviar foto

en: Source
pt: Fonte

en: Topic
pt: Tópico

en: Definition
pt: Definição

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: Link color
pt: Cor dos links

en: Delete comments
pt: Apagar comentários

en: News
pt: Notícias

en: User Agent
pt: Agente do usuário

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: Reply
pt: Responder

en: Publications
pt: Publicações

en: @user's picture
pt: Foto de @user

en: No comments available.
pt: Nenhum comentário disponível.

en: unread
pt: não lida

en: Organization
pt: Organização

en: Opened
pt: Aberto

en: Email addresses
pt: Endereço de email

en: Featured
pt: Destacado

en: Account
pt: Conta

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: About
pt: Sobre

en: done
pt: concluído

en: Publication
pt: Publicação

en: User id
pt: Id de usuário

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Created timestamp
pt: Timestamp criado

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
pt: Você tem certeza que deseja apagar este comentário e todas as respostas a ele?

en: Posted in
pt: Enviado em

en: AJAXifies comments on site.
pt: AJAXifica comentários no site.

en: Tab title
pt: Título da aba

en: Contact Information
pt: Informação de contato

en: Log ID
pt: ID de registro

en: Blue Lagoon (default)
pt: Blue Lagoon (padrão)

en: sort ascending
pt: ordem crescente

en: sort descending
pt: ordem decrescente

en: Header top
pt: Topo do cabeçalho

en: Header bottom
pt: Parte de baixo do cabeçalho

en: Delete the selected comments
pt: Apagar os comentários selecionados

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: Enviamos mais instruções para o seu e-mail.

en: Delete picture
pt: Apagar foto

en: Check this box to delete your current picture.
pt: Clique aqui para apagar a sua foto atual.

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Register a new account
pt: Registrar uma nova conta

en: expand all
pt: expandir todos

en: collapse all
pt: fechar todos

en: Select one or more comments to perform the update on.
pt: Selecione um ou mais comentários para executar a atualização.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
pt: Aparentemente não existe nenhum comentário para excluir, ou o comentário selecionado foi excluído por outro administrador.

en: Deleted @count comments.
pt: @count comentários apagados.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
pt: Seu comentário está aguardando uma verificação dos administradores e será publicado após aprovação.

en: Your comment has been posted.
pt: Seu comentário foi enviado.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
pt: Você ainda não criou nenhum tipo de conteúdo. Vá para a <a href="@create-content">página de criação de tipos de conteúdo</a> para adicionar um novo tipo de conteúdo.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Menu title
pt: Título do menu

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Main background
pt: Plano de fundo principal

en: Sidebar background
pt: Plano de fundo das barras laterais

en: Sidebar borders
pt: Bordas das barras laterais

en: Footer background
pt: Fundo do rodapé

en: Plum
pt: Ameixa

en: Title and slogan
pt: Título e slogan

en: Firehouse
pt: Corpo de Bombeiros

en: Ice
pt: Gelo

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Upload an image to go with this article.
pt: Envie uma imagem para ser anexada a este post.

en: Profile type
pt: Tipo de perfil

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
pt[0]: 1 comentário apagado.
pt[1]: @count comentários apagados.

en: My Profile
pt: Meu Perfil

en: Edit my profile
pt: Editar meu perfil
