SmartParticipation (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (134 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: content
pt: conteúdos

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Encerrada

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Comments
pt: Comentários

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Recommended Comments
pt: Comentários recomendados

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: register
pt: inscreva-se

en: Login
pt: Entrar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Abrir

en: Core
pt: Núcleo

en: Teaser
pt: Resumo

en: Updated
pt: Atualizado

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Created
pt: Criado

en: Please enter a valid email address.
pt: Por favor, insira um endereço de email válido.

en: Question
pt: Questão

en: Answer
pt: Resposta

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Your name
pt: O seu nome

en: Term
pt: Termo

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Address
pt: Morada

en: Send
pt: Enviar

en: Note
pt: Nota

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Log in
pt: Entrar

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
pt: O comentário e todas as suas respostas foram apagadas.

en: Profile
pt: Perfil

en: Page Title
pt: Título da Página

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Full name
pt: Nome completo

en: Share
pt: Partilhar

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
pt: Um endereço de email válido. Todos os email deste sistema irão ser enviados para este endereço. O endereço de email não é tornado público e apenas será utilizado se desejar receber uma nova senha ou se desejar receber determinadas notícias ou notificações por email.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi efetuada.

en: Upload picture
pt: Carregar retrato

en: Source
pt: Fonte

en: Topic
pt: Tópico

en: Definition
pt: Definição

en: Read More
pt: Leia Mais

en: Video
pt: Vídeo

en: Link color
pt: Cor das ligações

en: Delete comments
pt: Eliminar comentários

en: News
pt: Notícias

en: User Agent
pt: Utilizador Agente

en: Event Name
pt: Nome do evento

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: Reply
pt: Responder

en: Publications
pt: Publicações

en: Abstract
pt: Abstrato

en: @user's picture
pt: Retrato de @user

en: No comments available.
pt: Não existem comentários.

en: Organization
pt: Organização

en: Full Name
pt: Nome completo

en: Email addresses
pt: Endereços de email

en: Moderation Status
pt: Estados de Moderação

en: Featured
pt: Destacado

en: Account
pt: Conta

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Subject:
pt: Assunto:

en: About
pt: Sobre

en: done
pt: operação concluída

en: User id
pt: ID Utilizador

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Created timestamp
pt: Timestamp criado

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar estes comentários e todos os seus filhos?

en: Posted in
pt: Colocado em

en: Tab title
pt: Título do separador

en: Announcements
pt: Anúncios

en: Blue Lagoon (default)
pt: Blue Lagoon (predefinido)

en: sort ascending
pt: ordenação ascendente

en: sort descending
pt: ordenação descendente

en: Header top
pt: Topo do cabeçalho

en: Header bottom
pt: Fundo do cabeçalho

en: Delete the selected comments
pt: Eliminar os comentários selecionados

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: A sua senha e instruções adicionais foram enviadas para o seu endereço de email.

en: Delete picture
pt: Eliminar retrato

en: Check this box to delete your current picture.
pt: Seleccione esta caixa para eliminar o seu retrato actual.

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Latest News
pt: Notícias Recentes

en: Select one or more comments to perform the update on.
pt: Selecione um ou mais comentários a atualizar.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
pt: Parece não existirem quaisquer comentários para eliminar ou selecionou um comentário eliminado por outro administrador.

en: Deleted @count comments.
pt: Eliminados @count comentários.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
pt: O teu comentário foi colocado em fila de espera para revisão por um dos administradores do sítio e será publicado após aprovação.

en: Your comment has been posted.
pt: O seu comentário foi publicado.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
pt: Ainda não criou nenhum tipo de conteúdo. Vá à <a href="@create-content">página de criação de tipos de conteúdo</a> para adicionar um novo tipo de conteúdo.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos, sobre tópicos similares, em categorias.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Insira uma lista de palavras, separadas por vírgulas, para descrever o seu contéudo.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Main background
pt: Fundo principal

en: Sidebar background
pt: Fundo da barra lateral

en: Sidebar borders
pt: Margens das barras laterais

en: Footer background
pt: Fundo do rodapé

en: Title and slogan
pt: Título e slogan

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Upload an image to go with this article.
pt: Carregar uma imagem para ir com este artigo.

en: Profile type
pt: Tipo de perfil

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
pt[0]: Eliminado 1 comentário.
pt[1]: Eliminados @count comentários.

en: Event ID
pt: ID do evento

en: My Profile
pt: Meu Perfil

en: Learn More
pt: Saiba mais
