SmartParticipation (7.x-1.1) - en to tr translation catalogue (128 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: content
tr: içerik

en: Author
tr: Yazar

en: Closed
tr: Kapalı

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Recommended Comments
tr: Önerilen Yorumlar

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: register
tr: kayıt

en: Login
tr: Giriş

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: edit
tr: düzenle

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Summary
tr: Özet

en: Update
tr: Güncelle

en: Open
tr: Açık

en: Core
tr: Çekirdek

en: Path
tr: Yol

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Email
tr: E-posta

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Created
tr: Oluşturulma

en: FAQ
tr: S.S.S

en: Question
tr: Soru

en: Answer
tr: Cevap

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Your name
tr: Adınız

en: Comment
tr: Yorum

en: Term
tr: Terim

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Address
tr: Adres

en: Send
tr: Gönder

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Phone Number
tr: Telefon

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: The comment and all its replies have been deleted.
tr: Yorum ve tüm cevapları silindi.

en: Profile
tr: Profil

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

en: Stats
tr: İstatistikler

en: Operation
tr: İşlem

en: reply
tr: cevapla

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Full name
tr: Tam ad

en: Share
tr: Paylaş

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
tr: Geçerli bir e-posta adresi. Sistemden gelen tüm e-postalar bu adrese gönderilecektir. E-posta adresi açıklanmayacaktır ve sadece yeni parola istediğinizde veya belli haberleri veya uyarıları e-postayla almak istediğinizde kullanılacaktır.

en: The update has been performed.
tr: Güncelleme işlemi tamamlandı.

en: Upload picture
tr: Resim yükle

en: Source
tr: Kaynak

en: Topic
tr: Konu

en: Definition
tr: Tanım

en: No results found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: Website
tr: Web sitesi

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Delete comments
tr: Yorumları sil

en: Edit profile
tr: Profili düzenle

en: Reply
tr: Yanıtla

en: @user's picture
tr: @user kullanıcısının resmi

en: No comments available.
tr: Yorum mevcut değil.

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Account
tr: Hesap

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: About
tr: Hakkında

en: done
tr: tamam

en: First sidebar
tr: İlk kenar çubuğu

en: Created timestamp
tr: Zaman damgası oluşturuldu

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
tr: Bu yorumları, tüm alt yorumlarıyla birlikte silmek istediğinize emin misiniz?

en: Posted in
tr: İlgili konu

en: Announcements
tr: Duyurular

en: Blue Lagoon (default)
tr: Blue Lagoon (ön tanımlı)

en: sort ascending
tr: artan sırada

en: sort descending
tr: azalan sırada

en: Header top
tr: Üstbilginin tepesi

en: Header bottom
tr: Üstbilginin alt kısmı

en: Delete the selected comments
tr: Seçilen yorumları sil

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
tr: Ayrıntılı yönergeler e-posta adresinize yollandı.

en: Delete picture
tr: Resmi sil

en: Check this box to delete your current picture.
tr: Mevcut resminizi silmek için bu kutuyu işaretleyin.

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: log in
tr: giriş yapın

en: expand all
tr: tümünü genişlet

en: collapse all
tr: tümünü daralt

en: Physical Address
tr: Fiziki Adres

en: Select one or more comments to perform the update on.
tr: Güncelleme yapılacak bir ya da daha fazla yorum seçin.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
tr: Silinecek hiç yorum yok veya seçtiğiniz yorum diğer yönetici tarafından silinmiş olabilir.

en: Deleted @count comments.
tr: @count yorum silindi.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
tr: Yorumunuz yöneticiler tarafından onaylanmak üzere gönderildi ve onaylandıktan sonra yayınlanacak.

en: Your comment has been posted.
tr: Yorumunuz yayınlanmıştır.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
tr: Henüz hiç içerik türü oluşturmadınız. Yeni içerik türü eklemek için <a href="@create-content">içerik türü oluşturma sayfasına</a> gidiniz.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Main background
tr: Ana arkaplan

en: Sidebar background
tr: Yan sütun arkaplanı

en: Sidebar borders
tr: Yan sütun çerçeveleri

en: Footer background
tr: Altbilgi arkaplanı

en: Title and slogan
tr: Başlık ve slogan

en: - Select a value -
tr: - Bir değer seçiniz -

en: Upload an image to go with this article.
tr: Bu yazıyla birlikte yayınlanacak bir resim yükleyin.

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
tr[0]: @count yorum silindi.

en: My Profile
tr: Profilim
