SmartParticipation (7.x-1.2) - en to nl translation catalogue (147 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Register
nl: Inschrijven

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: content
nl: inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Closed
nl: Gesloten

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Comments
nl: Reacties

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Recommended Comments
nl: Aanbevolen reacties

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: register
nl: inschrijven

en: Login
nl: Inloggen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Message
nl: Bericht

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Update
nl: Bijwerken

en: Core
nl: Kern

en: Path
nl: Pad

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Email
nl: E-mail

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: FAQ
nl: Veelgestelde vragen

en: Question
nl: Vraag

en: Answer
nl: Antwoord

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Your name
nl: Uw naam

en: Comment
nl: Reactie

en: E-mail address
nl: E-mailadres

en: Address
nl: Adres

en: Send
nl: Versturen

en: Note
nl: Notitie

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Log in
nl: Inloggen

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: IP Address
nl: IP-adres

en: The comment and all its replies have been deleted.
nl: De reactie en alle reacties daarop zijn verwijderd.

en: Profile
nl: Profiel

en: Page Title
nl: Paginatitel

en: Stats
nl: Statistieken

en: Operation
nl: Bewerking

en: reply
nl: beantwoorden

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Full name
nl: Volledige naam

en: Share
nl: Delen

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
nl: Geef een geldig e-mailadres op. Alle e-mails van het systeem zullen naar dit adres verzonden worden. Het e-mailadres wordt niet openbaar gemaakt en wordt alleen gebruikt als u een nieuw wachtwoord wilt aanvragen of als u nieuws of herinneringen via e-mail wilt ontvangen.

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: Upload picture
nl: Afbeelding uploaden

en: Source
nl: Bron

en: Topic
nl: Onderwerp

en: Definition
nl: Definitie

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

en: Link color
nl: Linkkleur

en: Delete comments
nl: Reacties verwijderen

en: News
nl: Nieuws

en: Event Name
nl: Naam van de gebeurtenis

en: Ask a Question
nl: Stel een vraag

en: Edit profile
nl: Profiel bewerken

en: Reply
nl: Reageren

en: Publications
nl: Publicaties

en: Abstract
nl: Samenvatting

en: @user's picture
nl: afbeelding van @user

en: No comments available.
nl: Geen reacties beschikbaar.

en: unread
nl: ongelezen

en: Organization
nl: Organisatie

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Email addresses
nl: E-mailadressen

en: Moderation Status
nl: Moderatiestatus

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: Intro
nl: Introductie

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: About
nl: Over

en: done
nl: gereed

en: Publication
nl: Publicatie

en: User id
nl: Gebruikers-ID

en: First sidebar
nl: Eerste zijbalk

en: Created timestamp
nl: Tijdstip van aanmaken

en: Organization Name
nl: Organisatienaam

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
nl: Weet u zeker dat u deze reacties en alle onderliggende reacties wilt verwijderen?

en: Posted in
nl: Geplaatst in

en: Tab title
nl: Tabbladtitel

en: Announcements
nl: Aankondigingen

en: Publication date
nl: Publicatiedatum

en: Log ID
nl: Log-ID

en: Blue Lagoon (default)
nl: Blue Lagoon (standaard)

en: sort ascending
nl: oplopend sorteren

en: sort descending
nl: aflopend sorteren

en: Header top
nl: Bovenzijde kop

en: Header bottom
nl: Onderzijde kop

en: Delete the selected comments
nl: De geselecteerde reacties verwijderen

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
nl: Verdere instructies zijn verstuurd naar uw e-mailadres.

en: Delete picture
nl: Afbeeldingen verwijderen

en: Check this box to delete your current picture.
nl: Vink dit vakje aan indien u uw huidige afbeelding wilt verwijderen.

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: log in
nl: inloggen

en: Register a new account
nl: Inschrijven voor nieuw account

en: Select one or more comments to perform the update on.
nl: Selecteer één of meer reacties die u wenst bij te werken.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
nl: Er zijn geen reacties die verwijderd kunnen worden, of de geselecteerde reacties zijn al door een andere beheerder verwijderd.

en: Deleted @count comments.
nl: @count reacties verwijderd.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
nl: De reactie staat in de wachtrij om goedgekeurd te worden door beheerders van deze site. Na goedkeuring zal deze worden gepubliceerd.

en: Your comment has been posted.
nl: Uw reactie is geplaatst.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
nl: U heeft nog geen inhoudstypen aangemaakt. <a href="@create-content">Inhoudstype toevoegen</a>.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nl: Voer een kommagescheiden lijst van woorden in om de inhoud te beschrijven.

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Menu title
nl: Menutitel

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: Main background
nl: Algemene achtergrond

en: Sidebar background
nl: Achtergrond zijbalk

en: Sidebar borders
nl: Randen zijbalk

en: Footer background
nl: Achtergrond voet

en: Title and slogan
nl: Titel en slogan

en: - Select a value -
nl: - Selecteer een waarde -

en: Upload an image to go with this article.
nl: Een afbeelding voor dit artikel uploaden.

en: Profile type
nl: Profieltype

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
nl[0]: 1 reactie verwijderd.
nl[1]: @count reacties verwijderd.

en: Event ID
nl: Gebeurtenis-ID

en: My Profile
nl: Mijn Profiel

en: Edit my profile
nl: Profiel aanpassen

en: Profile Settings
nl: Profielinstellingen

en: Complete your profile
nl: Uw profiel aanvullen

en: Fill out the following fields to complete your profile.
nl: Vul de volgende velden in om uw profiel te vervolledigen.

en: Forces users with incomplete profiles to complete their profiles.
nl: Verplicht gebruikers die een niet volledig profiel hebben deze volledig in te vullen.

en: Learn More
nl: Meer informatie

en: Replies to my comments
nl: Antwoorden op mijn reacties

en: All topics
nl: Alle onderwerpen
