SMS Framework (7.x-1.0-rc1) - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Number
hi: संख्या

en: Message
hi: संदेश

en: Country
hi: देश

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Add
hi: जोड़ें

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Text
hi: लेख

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: ID
hi: आईडी

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Active
hi: सक्रिय

en: To
hi: को

en: Normal
hi: सामान्य

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Send
hi: भेजें

en: Recipient
hi: प्राप्तकर्ता

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Save Changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Spain
hi: स्पेन

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: United States
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Blocked
hi: बंद

en: Direction
hi: दिशा

en: sms
hi: एसएमएस
