SMS Framework (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (75 entries)

en: Status
fr: État

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Edit
fr: Modifier

en: SMS Gateway
fr: Passerelle SMS

en: Number
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Required
fr: Requis

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Icon
fr: Icône

en: Add
fr: Ajouter

en: Manage
fr: Gérer

en: Text
fr: Texte

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Active
fr: Actif

en: To
fr: À

en: Overridden
fr: Supplanté

en: configure
fr: configurer

en: Domain
fr: Domaine

en: Send
fr: Envoyer

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Send SMS
fr: Envoyer un SMS

en: Rows
fr: Rangées

en: "Rows" must be a positive integer.
fr: Le champ 'Rangées' doit être un entier positif.

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Optional
fr: Facultatif

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Spain
fr: Espagne

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: Pending
fr: En attente

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Revert
fr: Rétablir

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Message preview
fr: Aperçu du message

en: Cannot use '%author' token in this context.
fr: '%author' ne peut pas être utilisé dans ce contexte.

en: Set
fr: Défini

en: Log only
fr: Consigner seulement

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %uid, %node_url, %node_alias, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
fr: Le message qui doit être envoyé. Vous pouvez inclure les variables suivantes : %site_name, %username, %uid, %node_url, %node_alias, %node_type, %title, %teaser, %body. Toutes ces variables ne sont pas disponibles dans tous les contextes.

en: Not enabled
fr: Non activé

en: Settings saved.
fr: Paramètres enregistrés.

en: Carrier
fr: Transporteur

en: Queue
fr: File

en: Loaded user
fr: Utilisateur chargé

en: Path to custom icon
fr: Chemin vers l'icône personnalisée

en: Registration settings
fr: Paramètres d'inscription

en: This field is required
fr: Ce champ est requis

en: Tracking
fr: Suivi

en: Confirmed
fr: Confirmé

en: Start time
fr: Date de début

en: Available Tokens List
fr: Liste des jetons (<em>tokens</em>) disponibles

en: Rulesets
fr: Ensembles de règles

en: End time
fr: Date de fin

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
fr: À FAIRE Ajouter une chaîne descriptive ici à afficher dans l'UI

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Mobile Number
fr: Numéro de mobile

en: The keyword to look for.
fr: Le mot-clé à rechercher.
