SMS Framework (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (49 entries)

en: Prefix
id: Awalan

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Content types
id: Jenis konten

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Country
id: Negara

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Icon
id: Ikon

en: Add
id: Tambah

en: Manage
id: Kelola

en: Text
id: Teks

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: n/a
id: t/t

en: User
id: Pengguna

en: Active
id: Aktif

en: To
id: Untuk

en: Overridden
id: Ditimpa

en: configure
id: konfigurasi

en: Send
id: Kirim

en: Recipient
id: Penerima

en: Rows
id: Baris

en: Anonymous
id: Anonim

en: Optional
id: Pilihan

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Spain
id: Spanyol

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Pending
id: Tertunda

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Revert
id: Kembali

en: Blocked
id: Diblokir

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Not enabled
id: Tidak aktif

en: Direction
id: Arah

en: Path to custom icon
id: Lokasi ke ikon buatan sendiri
