SMTP Authentication Support (7.x-1.2) - en to sv translation catalogue (52 entries)

en: Username
sv: Användarnamn

en: On
sv: På

en: No
sv: Nej

en: Password
sv: Lösenord

en: Mail
sv: E-post

en: Off
sv: Av

en: SMTP Authentication
sv: Verifiering för SMTP

en: E-mail from name
sv: Namn för utgående e-post

en: E-mail from address
sv: Adress för utgående e-post

en: Enable debugging
sv: Aktivera felkodsavsökning

en: Use SSL
sv: Används SSL

en: SMTP.module is active.
sv: Modulen SMTP är verksam

en: SMTP.module error: Can't find file.
sv: Felmeddelande från modulen SMTP: Kan inte hitta fil.

en: SMTP.module is INACTIVE.
sv: Modulen SMTP är PASSIV

en: Install options
sv: Alternativ för inställningar

en: To uninstall this module you must turn it off here first.
sv: För att avinstallera den här modulen måste du stänga av den här först.

en: SMTP server settings
sv: Inställningar för SMTP-server

en: The address of your outgoing SMTP server.
sv: Adressen för din utgående SMTP-server.

en: The address of your outgoing SMTP backup server. If the primary server can't be found this one will be tried. This is optional.
sv: Adressen för din utgående backupserver för SMTP. Om den primära servern inte kan hittas kommer ett försök att göras med denna. Detta är en frivillig inställning.

en: SMTP port
sv: Port för SMTP

en: The default SMTP port is 25, if that is being blocked try 80. Gmail uses 465. See !url for more information on configuring for use with Gmail.
sv: Den förvalda porten för SMTP är 25. Försök med 80 om denna är blockerad. Gmail använder 465. Läs mer på !url för mer information om hur du konfigurerar för användning med Gmail.

en: this page
sv: denna sida

en: Use TLS
sv: Använd TLS

en: This allows connection to an SMTP server that requires SSL encryption such as Gmail.
sv: Detta möjliggör anslutning till en SMTP-server som kräver SSL-kryptering såsom Gmail.

en: Your PHP installation does not have SSL enabled. See the !url page on php.net for more information. Gmail requires SSL.
sv: Din installation av PHP har inte SSL aktiverat. Läs mer på sidan !url på php.net för mer information. Gmail kräver SSL.

en: OpenSSL Functions
sv: Funktioner för OpenSSL

en: Use encrypted protocol
sv: Använd krypterat protokoll

en: Leave blank if your SMTP server does not require authentication.
sv: Lämna detta blankt om din SMTP-server inte kräver verifiering.

en: SMTP Username.
sv: Användarnamn för SMTP

en: E-mail options
sv: Alternativ för E-post

en: check the logs
sv: kontrollera loggarna

en: Turn this module on or off
sv: Sätt på eller stäng av den här modulen

en: SMTP server
sv: SMTP-server

en: SMTP backup server
sv: Backupserver för SMTP

en: The e-mail address that all e-mails will be from.
sv: E-postadressen som all e-post skall vara från.

en: A test e-mail has been sent to @email. You may want to !check for any error messages.
sv: Ett testmeddelande har skickats till @email. Du bör kontrollera !check för eventuella felmeddelanden.

en: Send test e-mail
sv: Skicka testmeddelande

en: E-mail address to send a test e-mail to
sv: E-postadress att skicka ett testmeddelande till

en: Type in an address to have a test e-mail sent there.
sv: Skriv in en e-postadress som ett testmeddelande skall skickas till.

en: Checking this box will print SMTP messages from the server for every e-mail that is sent.
sv: Kryssas denna ruta i visas meddelanden från servern för varje e-post som skickas genom SMTP.

en: You must enter an SMTP server address.
sv: Du måste ange en adress för SMTP-servern.

en: You must enter an SMTP port number.
sv: Du måste ange portnummer för SMTP.

en: The provided from e-mail address is not valid.
sv: Den angivna e-postadressen "från" är inte giltig.

en: There is no submitted from address.
sv: Det finns ingen angiven adress "från.

en: The submitted from address (@from) is not valid.
sv: Den angivna adressen (@from) är inte giltig.

en: Sending mail to: @to
sv: Skickar e-post till: @to

en: Error sending e-mail from @from to @to : !error_message
sv: Felmeddelande vid skickande av e-post från: @from till @to : !error_message

en: SMTP Authentication Support
sv: Verifiering av SMTP

en: Attahment could not be found or accessed.
sv: Bilaga kunde inte hittas eller nås.

en: Attachment could not be found or accessed.
sv: Bilaga kunde inte hittas eller nås.

en: Allow for site emails to be sent through an SMTP server of your choice.
sv: Tillåt att webbplatsens e-postmeddelanden skickas via en SMTP-server som du väljer.

en: Administer SMTP Authentication Support module
sv: Administrera SMTP-autentiseringsstödmodul
