Social Login and Social Share (7.x-4.6) - en to id translation catalogue (37 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Cancel
id: Batal

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: Country
id: Negara

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Help
id: Bantuan

en: Small
id: Kecil

en: Text
id: Teks

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Only site administrators can create new user accounts.
id: Hanya pengelola situs yang bisa membuat akun anggota baru.

en: Location
id: Lokasi

en: Medium
id: Sedang

en: State
id: Status

en: Send
id: Kirim

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: City
id: Kota

en: Full name
id: Nama lengkap

en: NO
id: TIDAK

en: YES
id: YA

en: Error saving user account.
id: Gagal menyimpan keanggotaan

en: About
id: Tentang

en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

en: Bottom Right
id: Kanan Bawah

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
id: Terima kasih telah mengajukan pembuatan akun. Akun Anda saat ini menunggu persetujuan dari administrator situs.<br />
    Sementara itu, pesan selamat datang berisi petunjuk lebih lanjut telah dikirimkan ke alamat email Anda.

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Top Right
id: Kanan Atas

en: Registration successful. You are now logged in.
id: Pendaftaran berhasil. Anda sekarang masuk.

en: New user: %name (%email).
id: Anggota baru: %name (%email).

en: All pages except those listed
id: Semua halaman kecuali yang tercantum

en: Only the listed pages
id: Hanya halaman yang terdaftar

en: Long text
id: Teks panjang
