Social media (7.x-1.0-beta8) - en to de translation catalogue (137 entries)

en: E-mail
de: E-Mail

en: Submit
de: Absenden

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Content types
de: Inhaltstypen

en: None
de: Keine

en: Settings
de: Einstellungen

en: Preview
de: Vorschau

en: Default
de: Standard

en: Small
de: Klein

en: Vertical
de: Vertikal

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Medium
de: Mittel

en: download
de: herunterladen

en: Basic
de: Basis

en: Default height
de: Standardhöhe

en: Default width
de: Standardbreite

en: Profiles
de: Profile

en: Border color
de: Rahmenfarbe

en: Icon sets
de: Symbolsätze

en: Widgets
de: Steuerelemente

en: Facebook name
de: Facebook-Name

en: Light
de: Hell

en: Platforms
de: Plattformen

en: Styles
de: Stile

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
de: Die Anpassung der Größe führt zur genauen Umsetzung der Maßvorgaben. Dies führt möglicherweise dazu, dass Bilder gestreckt oder mit falschen Proportionen gequetscht erscheinen.

en: The color scheme of the plugin
de: Farbschema des Plugins.

en: Twitter username
de: Twitter Benutzername

en: Dark
de: Dunkel

en: Social media
de: Social Media

en: AddThis username
de: AddThis Benutzername

en: Tall
de: Groß

en: Administer own profiles
de: Eigene Profile verwalten

en: Icon set
de: Icon Sammlung

en: URL to your Facebook profile or page
de: URL zu Ihrem Facebook Profil oder Ihrer Facebook Seite

en: Facebook profile
de: Facebook Profil

en: URL to your Facebook profile
de: URL zu Ihrem Facebook Profil

en: Facebook profile url
de: Facebook Profil-URL

en: URL to Facebook profile.
de: URL zum Facebook Profil

en: Facebook profile url (brief)
de: Facebook Profil-URL(kurz)

en: URL to Facebook profile without protocol.
de: URL zum Facebook Profil ohne Protokoll

en: Facebook profile name
de: Facebook Profilname

en: Facebook URL invalid.
de: Facebook URL ungültig.

en: URL to your Flickr profile or page
de: URL zu Ihrem Flickr Profil oder Ihrer Flickr Seite

en: Flickr profile
de: Flickr Profil

en: URL to your Flickr profile
de: URL zu Ihrem Flickr Profil

en: Flickr profile url
de: Flickr Profil-URL

en: URL to Flickr profile.
de: URL zum Flickr Profil.

en: Flickr profile url (brief)
de: Flickr Profil-URL(kurz)

en: URL to Flickr profile without protocol.
de: URL zum Flickr Profil ohne Protokoll.

en: Flickr name
de: Flickr Name

en: Flickr profile name
de: Flickr Profilname

en: Flickr URL invalid.
de: Flickr URL ungültig..

en: URL to your Google+ profile or page
de: URL zu Ihrem Google+ Profil oder zu Ihrer Seite

en: Google+ profile
de: Google+ Profil

en: URL to your Google+ profile
de: URL zum Google+ Profil

en: Google+ profile url
de: Google+ Profile-URL

en: URL to Google+ profile.
de: URL zum Google+ Profil

en: Google+ profile url (brief)
de: Google+ Profil-URL (kurz)

en: URL to Google+ profile without protocol.
de: URL zum Google+ Profil ohne Protokol.

en: Google+ name
de: Google+ Name

en: Google+ profile name
de: Google+ Profilname

en: Google+ URL invalid.
de: Google+ URL ungültig.

en: URL to your LinkedIn profile or page
de: URL zu Ihrem LinkedIn Profil oder Ihrer LinkedIn Seite

en: LinkedIn profile
de: LinkedIn Profil

en: URL to your LinkedIn profile
de: URL zu Ihrem LinkedIn-Profil

en: LinkedIn profile url
de: LinkedIn Profil-URL

en: URL to LinkedIn profile.
de: URL zum LinkedIn-Profil.

en: LinkedIn profile url (brief)
de: LinkedIn Profil-URL (kurz)

en: URL to LinkedIn profile without protocol.
de: URL zum LinkedIn Profil ohne Protokoll.

en: LinkedIn name
de: LinkedIn Name

en: LinkedIn profile name
de: LinkedIn Profilname

en: LinkedIn URL invalid.
de: LinkedIn URL ungültig.

en: URL to your SlideShare profile or page
de: URL zu Ihrem SlideShare Profil oder Ihrer SlideShare Seite

en: SlideShare profile
de: SlideShare Profil

en: URL to your SlideShare profile
de: URL zu Ihrem SlideShare-Profil

en: SlideShare profile url
de: SlideShare Profil-URL

en: URL to SlideShare profile.
de: URL zum SlideShare-Profil.

en: SlideShare profile url (brief)
de: SlideShare Profil-URL (kurz)

en: URL to SlideShare profile without protocol.
de: URL zum SlideShare Profil ohne Protokoll.

en: SlideShare name
de: SlideShare-Name

en: SlideShare profile name
de: SlideShare-Profilname

en: SlideShare URL invalid.
de: SlideShare URL ungültig.

en: Twitter profile
de: Twitter Profil

en: URL to your Twitter profile
de: URL zu Ihrem Twitter-Profil.

en: Twitter account url
de: Twitter Konto-URL

en: URL to twitter account.
de: URL zum Twitterkonto.

en: Twitter account url (brief)
de: Twitter Konto-URL (kurz)

en: URL to twitter account without protocol.
de: URL zum Twitterkonto ohne Protokoll.

en: Twitter account username
de: Twitter Benutzerkonto

en: Twitter URL invalid.
de: Twitter URL ungültig.

en: URL to your Vimeo profile or page
de: URL zu Ihrem Vimeo Profil oder Ihrer Vimeo Seite

en: Vimeo profile
de: Vimeo Profil

en: URL to your Vimeo profile
de: URL zu Ihrem Vimeo Profil

en: Vimeo profile url
de: Vimeo Profil-URL

en: URL to Vimeo profile.
de: URL zum Vimeo Profil.

en: Vimeo profile url (brief)
de: Vimeo Profil-URL (kurz)

en: URL to Vimeo profile without protocol.
de: URL zum Vimeo Profil ohne Protokoll.

en: Vimeo name
de: Vimeo Name

en: Vimeo profile name
de: Vimeo Profilname

en: Vimeo URL invalid.
de: Vimeo URL ungültig.

en: URL to your YouTube profile or page
de: URL zu Ihrem YouTube Profil oder Ihrer YouTube Seite

en: YouTube profile
de: YouTube Profil

en: URL to your YouTube profile
de: URL zu Ihrem YouTube Profil

en: YouTube profile url
de: YouTube Profil-URL

en: URL to YouTube profile.
de: URL zum YouTube Profil.

en: YouTube profile url (brief)
de: YouTube Profil-URL (kurz)

en: URL to YouTube profile without protocol.
de: URL zum YouTube Profil ohne Protokoll.

en: YouTube name
de: YouTube Name

en: YouTube profile name
de: YouTube Profilname

en: YouTube URL invalid.
de: YouTube URL ungültig.

en: AddThis account username
de: AddThis Konto-Benutzername

en: @platform icon path
de: @platform Iconpfad

en: The path to the @platform icon
de: Der Pfad zum @platform Symbol.

en: Set @platform profile.
de: Setze das @platform Profil.

en: Social media: Twitter
de: Social Media: Twitter

en: Social media: Facebook
de: Social Media: Facebook

en: Social media: Google+
de: Social Media: Google+

en: profile url
de: Profil-URL

en: profile button
de: Profil-Button

en: share text link
de: Textlink teilen

en: share button
de: Teilen-Button

en: Socialmedia @platform @type
de: Social Media @platform @type

en: Social media: Flickr
de: Social Media: Flickr

en: Social media: LinkedIn
de: Social Media: LinkedIn

en: Social media: SlideShare
de: Social Media: SlideShare

en: Social media: Vimeo
de: Social Media: Vimeo

en: Social media: YouTube
de: Social Media: YouTube

en: Flikr
de: Flickr

en: Administer social media
de: Social Media verwalten

en: Social media util
de: Social Media Nutzung

en: Default header background color
de: Standardhintergrundfarbe der Kopzeile

en: Default header text color
de: Standardfarbe des Kopfzeilentextes

en: Select button and style
de: Schaltfläche und Stil auswählen

en: Select button size and layout
de: Buttongröße und -layout wählen

en: LinkedIn share button
de: LinkedIn-Teilen-Button
