Socrata (7.x-1.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (38 entries)

en: Description
sv: Beskrivning

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Display mode
sv: Visningsstil

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: %time ago
sv: %time sedan

en: sources
sv: källor

en: Maximum
sv: Största

en: Link text
sv: Länktext

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Map
sv: Karta

en: Minimum
sv: Lägsta

en: empty
sv: tom

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖS)

en: not empty
sv: inte tom

en: Sum
sv: Summa

en: Display all values
sv: Visa alla värden

en: Hide view / Page not found (404)
sv: Dölj vy / Sidan hittades inte (404)

en: Display empty text
sv: Visa text för tomt fält

en: Provide default argument
sv: Tillhandahåll förvalt argument

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Group results together
sv: Gruppera resultat tillsammans

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (INTE INNEHÅLLSLÖST)

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
sv: En förskjutning från den nuvarande tiden såsom "!example1" eller "!example2"

en: %time hence
sv: %time från nu

en: The value is required if title for this item is defined.
sv: Värdet är obligatoriskt om titel för detta objekt angivits.

en: The title is required if value for this item is defined.
sv: Titeln är obligatoriskt om värde för detta objekt angivits.
