Socrata (7.x-1.0-beta1) - en to ro translation catalogue (34 entries)

en: Description
ro: Descriere

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Display mode
ro: Modul de afişare

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Average
ro: Medie

en: Count
ro: Contor

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Maximum
ro: Maxim

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: Map
ro: Hartă

en: Minimum
ro: Minim

en: empty
ro: gol

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Is empty (NULL)
ro: Este gol (NULL)

en: not empty
ro: nu este gol

en: Sum
ro: Sumă

en: Display all values
ro: Afișează toate valorile

en: Display empty text
ro: Afișează text gol

en: Provide default argument
ro: Furnizează argument implicit

en: Display as link
ro: Afișare ca și legătură

en: Value type
ro: Tipul valorii

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ro: O dată în orice format ligibil de calculator. CCYY-MM-DD HH:MM:SS este preferat.

en: Invalid date format.
ro: Format de dată invalid.

en: Group results together
ro: Grupează rezultatele

en: Is not empty (NOT NULL)
ro: Nu este gol (NOT NULL)

en: %time hence
ro: %time de aici înainte

en: The value is required if title for this item is defined.
ro: Valoarea este necesară dacă titlul pentru acest element este definit.

en: The title is required if value for this item is defined.
ro: Titlul este necesar dacă valoarea pentru acest element este definită.
