Socrata (7.x-1.0-beta1) - en to tr translation catalogue (36 entries)

en: Description
tr: Açıklama

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Display mode
tr: Görüntüleme modu

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Average
tr: Ortalama

en: Count
tr: Sayaç

en: %time ago
tr: %time önce

en: Maximum
tr: En fazla

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Map
tr: Harita

en: CSV file
tr: CSV dosyası

en: Minimum
tr: En az

en: empty
tr: boş

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Display text
tr: Metin göster

en: Sum
tr: Toplam

en: Display all values
tr: Tüm değerleri göster

en: Hide view / Page not found (404)
tr: Görünümü sakla / Sayfa bulunamadı (404)

en: Display empty text
tr: Boş metin ekranı

en: Provide default argument
tr: Varsayılan argüman kullan

en: Display as link
tr: Bağlantı olarak göster

en: Value type
tr: Değer türü

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Invalid date format.
tr: Geçersiz tarih biçimi.

en: Group results together
tr: Sonuçları birlikte grupla

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: %time hence
tr: %time zamanından itibaren
