Socrata (7.x-1.0-beta2) - en to fa translation catalogue (34 entries)

en: Description
fa: شرح

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: URL
fa: نشانی

en: Display mode
fa: نحوه نمایش

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Average
fa: میانگین

en: Count
fa: شمارش

en: %time ago
fa: %time قبل

en: sources
fa: منابع

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Phone number
fa: شماره تلفن

en: Map
fa: نقشه

en: Minimum
fa: حداقل

en: empty
fa: خالی

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Sum
fa: مجموع

en: Display all values
fa: نمایش همه مقادیر

en: Hide view / Page not found (404)
fa: نمای پنهان / صفحه پیدا نشد.

en: Display empty text
fa: نمایش متن‌های خالی

en: Provide default argument
fa: تهیه آرگومان‌های پیشفرض

en: Display as link
fa: نمایش به صورت پیوند

en: Value type
fa: نوع مقدار

en: Invalid date format.
fa: قالب تاریخ نامعتبر

en: <
fa: >

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد
