Socrata (7.x-1.0-beta2) - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: Description
ja: 説明

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Display mode
ja: 表示モード

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: カウント

en: %time ago
ja: %time 前

en: Maximum
ja: 最大

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Map
ja: 地図

en: CSV file
ja: CSV形式

en: Minimum
ja: 最小

en: empty
ja: 空

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Sum
ja: 合計

en: Display all values
ja: すべての値を表示

en: Hide view / Page not found (404)
ja: ビューを非表示 / ページが見つかりません（404）

en: Display empty text
ja: 空のテキストを表示

en: Provide default argument
ja: デフォルトの引数を使用

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Display the view as a txt file.
ja: TXT形式で表示

en: Group results together
ja: 結果をグループにまとめる

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: Display the view as a comma separated list.
ja: CSV形式で表示

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
ja: "!example1" や "!example2" のような現在時からのオフセット

en: %time hence
ja: %time 後

en: The value is required if title for this item is defined.
ja: このアイテムのタイトルが定義されていれば、値は必須です。

en: The title is required if value for this item is defined.
ja: このアイテムの値が定義されていれば、タイトルは必須です。
