Socrata (7.x-1.0-beta2) - en to uk translation catalogue (42 entries)

en: Description
uk: Опис

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: URL
uk: URL-адреса

en: Display mode
uk: Режим відображення

en: Is less than
uk: Є меншим, ніж

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is greater than or equal to
uk: Є більшим або рівним

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Average
uk: Середнє

en: Count
uk: Лічильник

en: %time ago
uk: %time тому

en: sources
uk: джерела

en: Maximum
uk: Максимум

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: source
uk: джерело

en: Map
uk: Мапа

en: CSV file
uk: Файл CSV

en: Minimum
uk: Мінімум

en: empty
uk: порожньо

en: Starts with
uk: Починається з

en: Is empty (NULL)
uk: Порожнє (NULL)

en: not empty
uk: не порожнє

en: Display text
uk: Відображати текст

en: Sum
uk: Сума

en: Display all values
uk: Показувати всі значення

en: Hide view / Page not found (404)
uk: Сховати вид / Сторінку не знайдено (404)

en: Display empty text
uk: Показати порожній текст

en: Provide default argument
uk: Вказати базовий аргумент

en: Display as link
uk: Відображати як посилання

en: Value type
uk: Тип значення

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
uk: Дата в будь-якому машинному форматі. Кращий формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
uk: Неприпустимий формат дати.

en: Group results together
uk: Групувати результати докупи

en: Is not empty (NOT NULL)
uk: Не порожнє (NOT NULL)

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
uk: Зміщення від поточного часу як-от "!example1" або "!example2"

en: %time hence
uk: %time віднині

en: The value is required if title for this item is defined.
uk: Якщо для цього елемента визначений заголовок, тоді значення обов'язкове.

en: The title is required if value for this item is defined.
uk: Якщо для цього елемента визначено значення, тоді заголовок обов'язковий.
