Socrata (7.x-1.0-beta3) - en to nl translation catalogue (38 entries)

en: Description
nl: Beschrijving

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Display mode
nl: Weergavemodus

en: Is less than
nl: Is kleiner dan

en: Is less than or equal to
nl: Is kleiner dan of gelijk aan

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is greater than or equal to
nl: Is groter dan of gelijk aan

en: Is greater than
nl: Is groter dan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: Average
nl: Gemiddeld

en: Count
nl: Aantal

en: %time ago
nl: %time geleden

en: sources
nl: bronnen

en: Link text
nl: Linktekst

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: source
nl: bron

en: Map
nl: Landkaart

en: CSV file
nl: CSV-bestand

en: empty
nl: leeg

en: Starts with
nl: Begint met

en: Is empty (NULL)
nl: Is leeg (NULL)

en: not empty
nl: niet leeg

en: Sum
nl: Som

en: Display all values
nl: Alle waarden weergeven

en: Hide view / Page not found (404)
nl: View verbergen / Pagina niet gevonden (404)

en: Display empty text
nl: 'Lege tekst' weergeven

en: Provide default argument
nl: Standaardargument gebruiken

en: Display as link
nl: Als link weergeven

en: Value type
nl: Waardetype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
nl: Datum in een systeemleesbare notatie. Voorkeur voor CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
nl: Ongeldige datumnotatie.

en: Group results together
nl: Resultaten groeperen

en: Is not empty (NOT NULL)
nl: Is niet leeg (NOT NULL)

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
nl: Een verschuiving ten opzichte van de huidige tijd zoals "!example1" of "!example2".

en: %time hence
nl: over %time

en: The value is required if title for this item is defined.
nl: De waarde is verplicht als voor dit item een titel is ingevuld.

en: The title is required if value for this item is defined.
nl: De titel is verplicht als voor dit item een waarde is ingevuld.
