Socrata (7.x-1.0-beta4) - en to fr translation catalogue (55 entries)

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Categories
fr: Catégories

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Files
fr: Fichiers

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Average
fr: Moyenne

en: Count
fr: Décompte

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Domain
fr: Domaine

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: is equal to
fr: est égal à

en: Map
fr: Carte

en: Charts
fr: Histogrammes

en: CSV file
fr: Fichier CSV

en: Permalink
fr: Permalien

en: empty
fr: vide

en: Starts with
fr: Commence par

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Sum
fr: Somme

en: Display all values
fr: Afficher toutes les valeurs

en: Hide view / Page not found (404)
fr: Cacher la vue / Page non trouvée (404)

en: Display empty text
fr: Afficher le texte vide

en: Provide default argument
fr: Fournir l'argument par défaut

en: Display as link
fr: Afficher comme lien

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Is all of
fr: Tout parmi

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Display the view as a txt file.
fr: Afficher la vue en tant que fichier txt.

en: Maps
fr: Cartes

en: Attach text
fr: Joindre un texte

en: This text is used in building the feed link. By default it is the "alt" text for the feed image.
fr: Ce texte est utilisé pour construire le lien du flux. Par défaut, il s'agit du texte "alt" pour le flux image.

en: Group results together
fr: Grouper les résultats ensemble

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: Fulltext search
fr: Recherche en texte intégral

en: Display the view as a comma separated list.
fr: Afficher la vue en tant que liste séparée par des virgules.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fr: Un décalage à partir de la date actuelle tel que "!example1" ou "!example2"

en: %time hence
fr: Dans %time

en: Datasets
fr: Jeux de données

en: The value is required if title for this item is defined.
fr: La valeur est obligatoire si un titre est défini pour cet élément.

en: The title is required if value for this item is defined.
fr: Le titre est requis si une valeur est définie pour cet élément.
