Socrata (7.x-1.0-beta4) - en to it translation catalogue (53 entries)

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Tags
it: Etichette

en: Categories
it: Categorie

en: Name
it: Nome

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Display mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Files
it: File

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Average
it: Media

en: Count
it: Numero

en: %time ago
it: %time fa

en: Maximum
it: Massimo

en: Domain
it: Dominio

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Phone number
it: Telefono

en: is equal to
it: è uguale a

en: Map
it: Mappa

en: Charts
it: Grafici

en: CSV file
it: File CSV

en: Minimum
it: Minimo

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: empty
it: vuoto

en: Starts with
it: Inizia con

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Sum
it: Somma

en: Display all values
it: Mostra tutti i valori

en: Hide view / Page not found (404)
it: Nascondi vista / Pagina non trovata (404)

en: Display empty text
it: Mostra testo vuoto

en: Provide default argument
it: Stabilire il parametro predefinito

en: Display as link
it: Visualizza come link

en: Value type
it: Tipo di valore

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
it: Formato data non corretto.

en: Is all of
it: È tutto di

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Display the view as a txt file.
it: Mostra la vista come un file txt.

en: Maps
it: Mappe

en: Attach text
it: Allega testo

en: Group results together
it: Raggruppa i risultati

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
it: Un periodo relativo al presente come "!example1" or "!example2"

en: %time hence
it: %time da adesso

en: The value is required if title for this item is defined.
it: Il valore è richiesto se il titolo per questo oggetto è definito.

en: The title is required if value for this item is defined.
it: Il titolo è richiesto se il valore di questo oggetto è definito.
