Socrata (7.x-1.0-rc1) - en to cs translation catalogue (42 entries)

en: Type
cs: Typ

en: Description
cs: Popis

en: Last Updated
cs: Poslední změna

en: Tags
cs: Štítky

en: Categories
cs: Kategorie

en: Link
cs: Odkaz

en: Name
cs: Jméno

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Display mode
cs: Režim zobrazení

en: Files
cs: Soubory

en: Is less than
cs: Je menší než

en: Is less than or equal to
cs: Je menší nebo rovno

en: Is equal to
cs: Je rovno

en: Is greater than or equal to
cs: Je větší nebo rovno

en: Is greater than
cs: Je větší než

en: Is not equal to
cs: Není rovno

en: Average
cs: Průměr

en: Count
cs: Počet

en: %time ago
cs: před %time

en: Domain
cs: Doména

en: Link text
cs: Text odkazu

en: Phone number
cs: Telefonní číslo

en: is equal to
cs: je rovno

en: Map
cs: Mapa

en: Charts
cs: Grafy

en: Permalink
cs: Trvalý odkaz

en: empty
cs: prázdné

en: Starts with
cs: Začíná na

en: Is empty (NULL)
cs: Je prázdný (NULL)

en: not empty
cs: není prázdný

en: Display all values
cs: Zobrazit všechny hodnoty

en: Hide view / Page not found (404)
cs: Skrýt pohled / Stránka nenalezena (404)

en: Display empty text
cs: Zobrazit text pro nulový výsledek

en: Provide default argument
cs: Poskytnout výchozí argument

en: Display as link
cs: Zobrazit jako odkaz

en: Value type
cs: Typ hodnoty

en: Invalid date format.
cs: Neplatný formát data.

en: Is all of
cs: Všech

en: Contains any word
cs: Obsahuje jakékoliv slovo

en: Is not empty (NOT NULL)
cs: Není prázdný (NOT NULL)

en: %time hence
cs: %time ode dneška
