Socrata (7.x-1.0-rc1) - en to da translation catalogue (47 entries)

en: Description
da: Beskrivelse

en: Last Updated
da: Sidst opdateret

en: Categories
da: Kategorier

en: Name
da: Navn

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Display mode
da: Visningstilstand

en: Files
da: Filer

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Average
da: Gennemsnit

en: Count
da: Antal

en: %time ago
da: %time siden

en: sources
da: kilder

en: Maximum
da: Maksimum

en: Domain
da: Domæne

en: Link text
da: Linktekst

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: source
da: kilde

en: is equal to
da: er lig med

en: Map
da: Knyt

en: Charts
da: Diagrammer

en: empty
da: tom

en: Starts with
da: Starter med

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Display all values
da: Vis alle værdier

en: Hide view / Page not found (404)
da: Skjul visning / side ikke fundet (404)

en: Display empty text
da: Tekst ved tomt display

en: Provide default argument
da: Giv standardargument

en: Display as link
da: Vis som link

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: Is all of
da: Er alle af

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Group results together
da: Gruppér resultater

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
da: Relativt til det aktuelle tidspunkt, f.eks. "!example1" eller "!example2"

en: %time hence
da: %time siden

en: The value is required if title for this item is defined.
da: Værdien er påkrævet hvis der er defineret en titel for dette element.

en: The title is required if value for this item is defined.
da: Titlen er påkrævet hvis der er defineret en værdi for dette element.
