Socrata (7.x-1.0-rc1) - en to pt translation catalogue (52 entries)

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Last Updated
pt: Última Atualização

en: Categories
pt: Categorias

en: Name
pt: Nome

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Display mode
pt: Modo de exibição

en: Files
pt: Arquivos

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contar

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Maximum
pt: Máximo

en: Domain
pt: Domínio

en: Link text
pt: Texto do link

en: Phone number
pt: Telefone

en: is equal to
pt: é igual a

en: Map
pt: Mapa

en: Charts
pt: Gráficos

en: CSV file
pt: Arquivo CSV

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Permalink
pt: Link permanente

en: empty
pt: vazio

en: Starts with
pt: Começa com

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Sum
pt: Soma

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder a view / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Dizer que não há resultados (usar o texto)

en: Provide default argument
pt: Definir o argumento padrão

en: Display as link
pt: Exibir como um link

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido.

en: Is all of
pt: É todos de

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Display the view as a txt file.
pt: Mostra a view como um arquivo txt.

en: Group results together
pt: Agrupar os resultados

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
pt: Um intervalo à partir do tempo atual, tal como "!example1" ou "!example2"

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Datasets
pt: Conjuntos de dados

en: The value is required if title for this item is defined.
pt: O valor é requerido se o título para esse item estiver definido.

en: The title is required if value for this item is defined.
pt: O título é requerido se o valor para este item estiver definido.
