Spaces (7.x-3.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Edit
ja: 編集

en: Variable
ja: 変数

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: View
ja: ビュー

en: Block
ja: ブロック

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Normal
ja: ノーマル

en: here
ja: こちら

en: Default front page
ja: デフォルトのフロントページ

en: Original
ja: オリジナル

en: Features
ja: フィーチャー

en: Revert
ja: 戻す

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Permission
ja: 権限

en: OG settings
ja: OG 設定

en: Context
ja: コンテキスト

en: Add new account
ja: 新しいアカウントを追加

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Broken
ja: 壊れている

en: Type of user argument to allow
ja: 許可するユーザー引数のタイプ

en: Only allow numeric UIDs
ja: 数値によるユーザーIDの指定のみ許可

en: Only allow string usernames
ja: 文字列によるユーザー名の指定のみ許可

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ja: 数値によるユーザーIDの指定と文字列によるユーザー名の指定の両方を許可

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ja: 選択した権限を持つユーザーだけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、権限に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: A post of this type is <strong>private</strong>. Only members of this !typename will be able to see it.
ja: このタイプの投稿は <strong>private</strong>です。この !typename のメンバーだけが見ることが出来ます。

en: A post of this type is <strong>public</strong>. All visitors will be able to see it.
ja: このタイプの投稿は <strong>public</strong>です。すべての訪問者が見ることが出来ます。

en: Other...
ja: その他
