Spaces (7.x-3.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (51 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Edit
pt: Editar

en: Variable
pt: Variável

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Salvar

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Padrão

en: Default page
pt: Página padrão

en: View
pt: Ver

en: Block
pt: Bloco

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: here
pt: aqui

en: Default front page
pt: Página inicial padrão

en: No groups found.
pt: Nenhum grupo encontrado.

en: Revert
pt: Reverter

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Permission
pt: Permissão

en: OG settings
pt: Configurações do OG

en: Context
pt: Contexto

en: Spaces
pt: Espaços

en: Add new account
pt: Criar nova conta

en: Choose one of the following vocabularies to enable for use with Spaces.
pt: Escolha um dos seguintes vocabulários para usar com Spaces.

en: User space
pt: Espaço do usuário

en: Dashboard
pt: Painel

en: Broken
pt: Com problemas

en: Type of user argument to allow
pt: Tipo de argumento a ser usado

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de usuários

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir UIDs numéricos e nomes de usuários

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada vão poder acessar este display. Note que um usuário com a permissão de "Acessar todas as views" vai poder acessar esta view, independente de outras permissões.

en: Content in current space
pt: Conteúdo no espaço atual

en: Feature: @feature
pt: Funcionalidade: @feature

en: Customized
pt: Personalizado

en: Default layout
pt: Disposição padrão

en: Select a group
pt: Selecione um grupo

en: This content type is supposed to be posted within a group but it is not. You will not be able to save this node. Please contact a site administrator to fix the issue.
pt: Este tipo de conteúdo deve ser postado dentro de um grupo, mas não está sendo. Você não será capaz de salvar este conteúdo. Entre em contato com o administrador do site para corrigir o problema.

en: Reorder menu
pt: Reordenar menu

en: Other...
pt: Outro...
