Spark (7.x-1.0-alpha5) - en to cs translation catalogue (729 entries)

en: Home
cs: Domů

en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Next
cs: Následující

en: Pages
cs: Stránky

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Administer
cs: Spravovat

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Email address
cs: E-mail

en: content
cs: obsah

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: List
cs: Seznam

en: Subject
cs: Předmět

en: Actions
cs: Akce

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Read more
cs: Číst dál

en: more
cs: více

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: Access control
cs: Kontrola přístupu

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: Comments
cs: Komentáře

en: More
cs: Více

en: Tags
cs: Štítky

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Home page
cs: Domovská stránka

en: Download
cs: Stáhnout

en: Version
cs: Verze

en: Go
cs: Přejít

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Edit
cs: Upravit

en: Size
cs: Velikost

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Display settings
cs: Nastavení zobrazení

en: Comment form
cs: Formulář pro posílání komentářů

en: User contact form
cs: Kontaktní formuláře pro jednotlivé uživatele

en: - None -
cs: - Nic -

en: Weight
cs: Váha

en: Center
cs: Na střed

en: Required
cs: Povinné

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Depth
cs: Hloubka

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: One
cs: Jeden

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Book
cs: Kniha

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: Back
cs: Zpět

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Top
cs: Nahoru

en: Small
cs: Malý

en: Large
cs: Velký

en: Core
cs: Jádro

en: Access
cs: Přístup

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Path
cs: Cesta

en: Vocabularies
cs: Slovníky

en: Display
cs: Zobrazit

en: Node type
cs: Typ uzlu

en: results
cs: výsledky

en: search
cs: vyhledávání

en: Teaser
cs: Úvodník

en: The username %name does not exist.
cs: Uživatelské jméno %name neexistuje.

en: style
cs: styl

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Paths
cs: Cesty

en: User
cs: Uživatel

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Configure
cs: Nastavení

en: Email
cs: E-mail

en: Files
cs: Soubory

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Error
cs: Chyba

en: Contact
cs: Kontakt

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Node
cs: Uzly

en: Create
cs: Vytvořit

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Vertical
cs: Svislý

en: Are you sure you want to delete %title?
cs: Určitě odstranit %title?

en: All
cs: Vše

en: Active
cs: Aktivní

en: Date format
cs: Formát data

en: Add content
cs: Přidat obsah

en: Page title
cs: Název stránky

en: Block
cs: Blok

en: Add block
cs: Přidat blok

en: Override title
cs: Přepsat název

en: CSS class
cs: CSS třída

en: Bottom
cs: Dole

en: 1 hour | @count hours
cs[0]: 1 hodina
cs[1]: @count hodiny
cs[2]: @count hodin

en: 1 day | @count days
cs[0]: 1 den
cs[1]: @count dny
cs[2]: @count dnů

en: Node links
cs: Odkazy na uzly

en: Taxonomy terms
cs: Termíny taxonomie

en: User picture
cs: Obrázek uživatele

en: Breadcrumb
cs: Drobečková navigace

en: Site name
cs: Název webu

en: Site slogan
cs: Slogan webu

en: Header
cs: Hlavička

en: Left sidebar
cs: Levý boční panel

en: Right sidebar
cs: Pravý boční panel

en: Footer
cs: Patička

en: Custom
cs: Vlastní

en: Revision ID
cs: ID revize

en: Comment ID
cs: ID komentáře

en: Published
cs: Vydáno

en: Log message
cs: Zpráva do logu

en: Poll duration
cs: Trvání ankety

en: Poll votes
cs: Hlasy v anketě

en: File ID
cs: ID souboru

en: File name
cs: Název souboru

en: File size
cs: Velikost souboru

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Vocabulary ID
cs: ID slovníku

en: Term
cs: Termín

en: Term ID
cs: ID termínu

en: Term name
cs: Název termínu

en: Last access
cs: Poslední přístup

en: Last login
cs: Poslední přihlášení

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Overridden
cs: Překryto

en: Mode
cs: Režim

en: Normal
cs: Normální

en: Nodes
cs: Uzly

en: Authored by
cs: Autor

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Up
cs: Nahoru

en: Performance
cs: Výkon

en: Width
cs: Šířka

en: Medium
cs: Střední

en: Caching
cs: Mezipaměť

en: System
cs: Systém

en: Terms
cs: Podmínky

en: Owner
cs: Vlastník

en: General
cs: Obecné

en: Method
cs: Metoda

en: Other
cs: Jiné

en: Text color
cs: Barva textu

en: Basic
cs: Základní

en: List type
cs: Typ seznamu

en: User login
cs: Přihlášení

en: Add new comment
cs: Přidat komentář

en: String
cs: Řetězec

en: Users
cs: Uživatelé

en: Exists
cs: Existuje

en: Create content
cs: Vytvořit obsah

en: Anonymous
cs: Anonym

en: <All>
cs: <Vše>

en: Clone
cs: Klonovat

en: Normal menu item
cs: Normální položka menu

en: Down
cs: Dolů

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Operator
cs: Operátor

en: Uncategorized
cs: Nezařazeno

en: Plain
cs: Obyčejný

en: Position
cs: Pozice

en: Integer
cs: Celé číslo

en: IP Address
cs: IP adresa

en: false
cs: nepravda

en: true
cs: pravda

en: Term description
cs: Popis termínu.

en: Operation
cs: Operace

en: You have to specify a valid date.
cs: Je třeba zadat platné datum.

en: Collapsed
cs: Sbaleno

en: Logout
cs: Odhlásit

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Created date
cs: Datum vytvoření

en: Regular expression
cs: Regulární výraz

en: Authoring information
cs: Informace o autorovi

en: Authored on
cs: Napsáno dne

en: Leave blank for %anonymous.
cs: Ponechat prázdné pro %anonymous.

en: Hidden
cs: Skryté

en: Some
cs: Nějaký

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
cs: Na každý řádek zadejte jednu cestu. Znak * je zástupný znak. Cesta může být například %blog pro stránku blogu nebo %blog-wildcard pro každý osobní blog. %front je úvodní stránka.

en: Link to node
cs: Odkaz na uzel

en: Change
cs: Změnit

en: Messages
cs: Zprávy

en: Edit term
cs: Upravit termín

en: Tokens
cs: Tokeny

en: Feeds
cs: Zdroje

en: Search results
cs: Výsledky vyhledávání

en: Your search yielded no results
cs: Vyhledávání nepřineslo žádné výsledky.

en: Front page
cs: Titulní stránka

en: unlimited
cs: neomezené

en: Activity
cs: Aktivita

en: Publishing options
cs: Možnosti vydání

en: Create new revision
cs: Vytvořit novou revizi

en: First
cs: První

en: Configure block
cs: Nastavit blok

en: Second
cs: Sekunda

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: None.
cs: Žádný.

en: Fixed
cs: Pevná

en: Revert
cs: Vrátit

en: Empty
cs: Prázdný

en: Import failed.
cs: Import se nezdařil.

en: Greater than
cs: Větší než

en: Less than
cs: Menší než

en: Select a user
cs: Vyberte uživatele

en: Blocked
cs: Zablokován

en: or
cs: nebo

en: open
cs: otevřené

en: Parent terms
cs: Nadřazené termíny

en: Style
cs: Styl

en: revert
cs: vrátit

en: Missing
cs: Chybějící

en: Installed
cs: Nainstalováno

en: Link color
cs: Barva odkazu

en: Changed
cs: Změněno

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Menu settings
cs: Nastavení menu

en: Color scheme
cs: Barevné schéma

en: New
cs: Nové

en: Relationships
cs: Vztahy

en: Parent menu item
cs: Nadřazená položka menu

en: Themes
cs: Témata vzhledu

en: Unpublished
cs: Nevydáno

en: Loading...
cs: Načítání...

en: Tabs
cs: Záložky

en: Storage
cs: Ukládání

en: Page name
cs: Název stránky

en: Apply
cs: Použít

en: Lifetime
cs: Životnost

en: PHP Code
cs: PHP kód

en: Simple
cs: Jednoduché

en: Double
cs: Dvojité

en: Menus
cs: Menu

en: Above
cs: Nad

en: Decimal
cs: Desetinné číslo

en: Float
cs: Desetinné číslo s plovoucí čárkou

en: Form
cs: Formulář

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Grid
cs: Mřížka

en: grid
cs: mřížka

en: Two
cs: Dvs

en: Three
cs: Tři

en: Unavailable
cs: Nedostupné

en: Language neutral
cs: Jazykově neutrální

en: Loading
cs: Načítání

en: Switch user
cs: Přepnout uživatele

en: Execute PHP
cs: Spustit PHP

en: Node author
cs: Autor uzlu

en: Interface language
cs: Jazyk rozhraní

en: Rebuild
cs: Znovu sestavit

en: by @user
cs: uživatelem @user

en: Argument type
cs: Typ argumentu

en: Context
cs: Kontext

en: Node type description
cs: Popis typu uzlu

en: Attached files
cs: Přiložené soubory

en: A list of files attached to the node.
cs: Seznam souborů přiložených k uzlu.

en: Book navigation
cs: Obsah knihy

en: Add comment
cs: Přidat komentář

en: !a comments per page
cs: Počet komentářů na stránce: !a

en: Pager
cs: Stránkovač

en: "@s" content
cs: "@s" obsah

en: Node type description.
cs: Popis typu uzlu.

en: Term description.
cs: Popis termínu.

en: The picture of a user.
cs: Obrázek uživatele user.

en: User profile
cs: Profil uživatele

en: The profile of a user.
cs: Profil uživatele.

en: Vocabulary terms
cs: Termíny slovníku

en: Taxonomy vocabulary
cs: Slovník kategorií

en: New @s
cs: Nové @s

en: relationship
cs: vztah

en: Close Window
cs: Zavřít okno

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: 1 year | @count years
cs[0]: 1 rok
cs[1]: @count roky
cs[2]: @count let

en: 1 week | @count weeks
cs[0]: 1 týden
cs[1]: @count týdny
cs[2]: @count týdnů

en: 1 sec | @count sec
cs[0]: 1 sek
cs[1]: @count sek
cs[2]: @count sek

en: Add content to !s
cs: Přidat obsah do !s

en: No title
cs: Bez nadpisu

en: Columns
cs: Sloupce

en: Local
cs: Místní

en: Node loaded from @var
cs: Uzel načten z @var

en: Use pager
cs: Použít stránkování

en: Offset
cs: Vynechat položky

en: Link to view
cs: Odkaz na pohled

en: More link
cs: Odkaz 'více'

en: Book parent
cs: Nadřazená kniha

en: Top level book
cs: Kniha nejvyšší úrovně

en: Term parent
cs: Nadřazený termín

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: Node count
cs: Počet uzlů

en: Skip to main content
cs: Přejít k hlavnímu obsahu

en: Number of views
cs: Počet shlédnutí

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: Font family
cs: Řez písma

en: Default theme
cs: Výchozí téma vzhledu

en: Column
cs: Sloupec

en: Add new rule
cs: Přidat pravidlo

en: clone
cs: klonovat

en: Create @name
cs: Vytvořit @name

en: Entity type
cs: Typ entity

en: 1 month | @count months
cs[0]: 1 měsíc
cs[1]: @count měsíce
cs[2]: @count měsíců

en: Widgets
cs: Widgety

en: translate
cs: přeložit

en: Admin
cs: Administrátor

en: Row
cs: Řádek

en: Variants
cs: Varianty

en: Boolean
cs: Logická hodnota (Boolean)

en: First sidebar
cs: První postranní panel

en: Book outline
cs: Osnova knihy

en: Revision information
cs: Informace o revizi

en: MIME type
cs: Typ MIME

en: Primary
cs: Primární

en: User: ID
cs: Uživatel: ID

en: Dashboard
cs: Ovládací panel

en: The MIME type of the file.
cs: MIME typ souboru.

en: Create new
cs: Vytvořit nové

en: Main menu
cs: Hlavní menu

en: Logged in user
cs: Přihlášený uživatel

en: Secondary
cs: Sekundární

en: The page has been deleted.
cs: Stránka byla smazána.

en: Justify
cs: Zarovnat do bloku

en: Parent term(s)
cs: Nadřazený termín či termíny

en: Current date
cs: Aktuální datum

en: Invalid input
cs: Neplatný vstup

en: filter
cs: filtr

en: Comment count
cs: Počet komentářů

en: The title of the node.
cs: Nadpis uzlu.

en: The date the node was posted.
cs: Datum vytvoření uzlu.

en: Views today
cs: Zobrazení dnes

en: Current user's language
cs: Aktuální jazyk uživatele

en: Default site language
cs: Výchozí jazyk webu

en: No language
cs: Žádný jazyk

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: No menu entry
cs: Žádný záznam v menu

en: Normal menu entry
cs: Normální záznam v menu

en: Insert item into an available menu.
cs: Vložte položku do dostupného menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
cs: Výběr menu vyžaduje aktivaci modulu menu.

en: Administration menu
cs: Administrační menu

en: - All -
cs: - Vše -

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: Contact form
cs: Kontaktní formulář

en: Blue Lagoon (default)
cs: Blue Lagoon (výchozí)

en: sort ascending
cs: seřadit vzestupně

en: sort descending
cs: seřadit sestupně

en: Header top
cs: Začátek hlavičky

en: Header bottom
cs: Konec hlavičky

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
cs: Výchozí jazyk tohoto účtu pro e-maily a obsah webu.

en: Edit field
cs: Upravit pole

en: Search form
cs: Vyhledávání

en: select different theme
cs: vybrat jiné téma vzhledu

en: Wipe and rebuild
cs: Vymazat a znovu sestavit

en: The item has been deleted.
cs: Položka byla odstraněna.

en: Text format
cs: Formát textu

en: CSS Class
cs: CSS třída

en: The name of the site.
cs: Název webu.

en: Unable to create
cs: Nebylo možné vytvořit

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
cs: Knihovna užitečných nástrojů od Merlin of Chaos.

en: There are no objects to be exported at this time.
cs: V tuto chvíli neexistují žádné objekty pro export.

en: All criteria must pass.
cs: Všechna kritéria musí být splněna.

en: Only one criteria must pass.
cs: Pouze jedno kritérium musí být splněno.

en: Remove this item.
cs: Odstranit tuto položku.

en: No criteria selected, this test will pass.
cs: Nebyla vybrána žádná kritéria, tento test projde.

en: Edit criteria
cs: Upravit kritéria

en: Invalid object name.
cs: Neplatné jméno objektu.

en: Invalid context type
cs: Neplatný typ kontextu.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
cs: Zadejte nadpis, který bude použit v případě přítomnosti tohoto argumentu. Je možné použít nahrazení %KEYWORD, kde klíčové slovo je specifikováno níže.

en: Edit @type
cs: Upravit @type

en: , and
cs: , a

en: , or
cs: , nebo

en: Keyword: %@keyword
cs: Klíčové slovo: %@keyword

en: From "@title"
cs: Z "@title"

en: In code
cs: V kódu

en: Get a summary of the information about this page.
cs: Získat shrnutí informací o této stránce.

en: Add variant
cs: Přidat variantu

en: Add a new variant to this page.
cs: Přidat novou variantu k této stránce.

en: Create variant
cs: Vytvořit variantu

en: Import variant
cs: Importovat variantu

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
cs: Přidat novou variantu k této stránce z kódu, exportovaného z jiné stránky.

en: Reorder variants
cs: Změnit pořadí variant

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
cs: Změnit prioritu variant tak, že se zajistí výběr správné varianty.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
cs: Konfigurovat nově vytvořenou variantu před jejím samotným přidáním ke stránce.

en: Variant operations
cs: Operace nad variantou

en: Get a summary of the information about this variant.
cs: Získat shrnutí informací o této variantě.

en: Make an exact copy of this variant.
cs: Vytvořit přesnou kopii této varianty.

en: Export this variant into code to import into another page.
cs: Exportovat tuto variantu do kódu pro import na jinou stránku.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
cs: Odebrat všechny změny u této varianty a vrátit se k verzi v kódu.

en: Remove this variant from the page completely.
cs: Kompletně odebrat tuto variantu ze stránky.

en: No variants
cs: Žádné varianty

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
cs: Stránka byla aktualizována. Změny nebudou trvalé, dokud je neuložíte.

en: Unable to update changes due to lock.
cs: Není možné aktualizovat změny kvůli zámku.

en: This setting contains unsaved changes.
cs: Nastavení obsahuje neuložené změny.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
cs: Stránka obsahuje neuložené změny. Je třeba vybrat Uložit pro jejich zapsání do databáze, nebo Zrušit pro zrušení změn. Uvědomte si, že po jakékoliv změně formuláře je třeba tento formulář před uložením odeslat.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
cs: Všechny čekající změny byly zrušeny a stránka byla odemčena.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
cs: Administrativní nadpis této varianty. Pokud je ponechán prázdný, bude přiřazen automaticky.

en: Variant type
cs: Typ varianty

en: Optional features
cs: Volitelné vlastnosti

en: Variant name
cs: Jméno varianty

en: Enter the name of the new variant.
cs: Zadejte jméno nové varianty.

en: Paste variant code here
cs: Vložte kód varianty sem

en: No variant found.
cs: Nebyla nalezena žádná varianta.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
cs: Nepodařilo se získat variantu z importu. Zaznamenané chyby: @errors

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
cs: Opravdu smazat tuto variantu? Smazání nebude trvalé, dokud nekliknete na Uložit.

en: Add a new variant
cs: Přidat novou variantu

en: Node being edited
cs: Upravovaný uzel

en: Node being viewed
cs: Prohlížený uzel

en: Argument settings
cs: Nastavení argumentu

en: A meaningless second page
cs: Nesmyslná druhá stránka

en: Administrative title
cs: Administrativní název

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
cs: Jméno této stránky. Objeví se v administračním rozhraní pro její jednoduché rozeznání.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
cs: Strojově čitelné jméno stránky. Musí být jedinečné a smí obsahovat pouze písmena, číslice a podtržítka. Po vytvoření není možné tuto hodnotu změnit!

en: Administrative description
cs: Administrativní popis

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
cs: Popis stránky, toho co dělá nebo co je jejím účelem, pouze pro administrativní využití.

en: Visible menu item
cs: Viditelná položka menu

en: Name is required.
cs: Jméno je vyžadováno.

en: That name is used by another page: @page
cs: Toto jméno je používáno jinou stránkou: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
cs: Jméno stránky může obsahovat pouze písmena, číslice a podtržítka.

en: That path is used by another page: @page
cs: Tato cesta je používána jinou stránkou: @page

en: Duplicated argument %arg
cs: Duplicitní argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
cs: Neplatný argument <em>%</em>. Všechny argumenty musí být pojmenovány klíčovými slovy.

en: Parent item title
cs: Nadpis nadřazené položky

en: Parent item menu
cs: Menu nadřazené položky

en: Position in path
cs: Pozice v cestě

en: Invalid keyword.
cs: Neplatné klíčové slovo.

en: Change context type
cs: Změnit typ kontextu

en: Change argument
cs: Změnit argument

en: No context selected
cs: Nebyl vybrán žádný kontext

en: Error: missing argument.
cs: Chyba: chybí argument

en: Context identifier
cs: Identifikátor kontextu

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
cs: Chyba: plugin argumentu %argument chybí nebo je neplatný.

en: Import page
cs: Importovat stránku

en: Paste page code here
cs: Vložte kód stránky sem

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
cs: Nepodařilo se získat stránku z importu. Zaznamenané chyby: @errors

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
cs: Zadejte jméno nové stránky. Musí být jedinečné a smí obsahovat pouze písmena, číslice a podtržítka.

en: Clone variants
cs: Klonovat varianty

en: Create a new page
cs: Vytvořit novou stránku

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
cs: Upravit název, cestu a další základní nastavení stránky.

en: Make a copy of this page
cs: Vytvořit kopii této stránky

en: This page is publicly accessible.
cs: Tato stránka je veřejně přístupná.

en: No menu entry.
cs: Žádný záznam v menu.

en: Normal menu entry.
cs: Normální záznam v menu.

en: Title: %title.
cs: Nadpis: %title.

en: Menu block: %title.
cs: Blok menu: %title.

en: Taxonomy term template
cs: Šablona termínu taxonomie

en: Multiple terms
cs: Více termínů

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
cs: Vložit hiearchii prvního termínu do drobečkové navigace.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
cs: Pokud je zaškrtnuto, rodiče termínu taxonomie se objeví v drobečkové navigaci.

en: Only a single term may be used.
cs: Může být použit pouze jeden termín.

en: User profile template
cs: Šablona uživatelského profilu

en: User being viewed
cs: Prohlížený uživatel

en: Create nodes of the same type
cs: Vytvořit uzly stejného typu

en: Node: language
cs: Uzel: jazyk

en: Node: type
cs: Uzel: typ

en: User: role
cs: Uživatel: role

en: Only the checked roles will be granted access.
cs: Pouze zaškrtnutým rolím bude udělen přístup.

en: User: language
cs: Uživatel: jazyk

en: Taxonomy: vocabulary
cs: Taxonomie: slovník

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
cs: Vložit hiearchii fóra do drobečkové navigace.

en: Enter a taxonomy term ID.
cs: Zadejte ID termínu taxonomie.

en: Enter a taxonomy term name.
cs: Zadejte jméno termínu taxonomie.

en: "@s" body
cs: "@s" tělo

en: The title of the referenced node.
cs: Titulek odkazovaného uzlu.

en: "@s" title
cs: "@s" nadpis

en: Profile category
cs: Kategorie profilu

en: Raw string
cs: Nezpracovaný řetězec

en: Select a term from @vocabulary.
cs: Vyberte termín z @vocabulary.

en: Invalid term selected.
cs: Vybrán neplatný termín.

en: Term ID of first term
cs: ID prvního termínu

en: Term ID of all term, separated by + or ,
cs: ID všech termínů, oddělené + nebo ,

en: Term name of first term
cs: Jméno prvního termínu

en: Num items
cs: Počet položek

en: Pane settings
cs: Nastavení

en: Go to list
cs: Přejít na seznam

en: Region settings
cs: Nastavení regionu

en: Fluid
cs: Proměnlivá

en: This panel will be selected if @conditions.
cs: Tento panel bude vybrán pokud @conditions.

en: This panel will always be selected.
cs: Tento panel bude vždy vybrán.

en: Administrative title of this variant.
cs: Administrativní nadpis této varianty.

en: manage fields
cs: správa polí

en: (start from last values)
cs: (začít od posledních hodnot)

en: Page bottom
cs: Dolní část stránky

en: Arg length
cs: Délka argumentu

en: Just an example setting.
cs: Pouze ukázkové nastavení.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
cs: Před přidáním této varianty je nutné ji nakonfigurovat. Po skončení klikněte na „Vytvořit variantu“ na konci tohoto průvodce pro její přidání ke stránce.

en: Existing node
cs: Existující uzel

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: Sidebar first
cs: První postranní panel

en: My Account
cs: Můj účet

en: User blog
cs: Uživatelský blog

en: All polls
cs: Všechny ankety

en: Taxonomy: term
cs: Taxonomie: termín

en: User: name
cs: Uživatel: jméno

en: Vocabulary: ID
cs: Slovník: ID

en: Custom: @title
cs: Vlastní: @title

en: Same page
cs: Stejná stránka

en: Title type
cs: Typ titulku

en: Submitted by !username on !datetime
cs: Napsal uživatel !username dne !datetime.

en: Secondary menu
cs: Sekundární menu

en: Choose a block
cs: Vyberte blok

en: Other blocks
cs: Jiné bloky

en: The human readable label.
cs: Popisek.

en: The unique ID of the comment.
cs: Unikátní ID komentáře.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
cs: IP adresa počítače, ze kterého byl komentář odeslán.

en: The name left by the comment author.
cs: Jméno zadané autorem komentáře.

en: The email address left by the comment author.
cs: E-mailová adresa zadaná autorem komentáře.

en: The home page URL left by the comment author.
cs: URL adresa stránky zadaná autorem komentáře.

en: The URL of the comment.
cs: URL komentáře.

en: Edit URL
cs: Upravit URL

en: The URL of the comment's edit page.
cs: URL stránky pro editaci komentáře.

en: The date the comment was posted.
cs: Datum vložení komentáře.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
cs: Rodič komentáře, pokud se používá seskupování komentářů do vláken.

en: The node the comment was posted to.
cs: Uzel, ke kterému byl komentář vložen.

en: The number of comments posted on a node.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu.

en: New comment count
cs: Počet nových komentářů

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu od posledního zobrazení uživatelem.

en: The type of the node.
cs: Typ uzlu.

en: The language the node is written in.
cs: Jazyk, ve kterém je uzel vytvořen.

en: The URL of the node.
cs: URL uzlu.

en: The URL of the node's edit page.
cs: URL stránky editace uzlu.

en: Date changed
cs: Datum změny

en: The date the node was most recently updated.
cs: Datum poslední úpravy uzlu.

en: The author of the node.
cs: Autor uzlu.

en: Poll winner
cs: Vítěz ankety

en: The winning poll answer.
cs: Vítězná odpověď ankety.

en: Poll winner votes
cs: Počet hlasů u vítěze ankety

en: The number of votes received by the winning poll answer.
cs: Počet hlasů zaznamenaných u vítězné otázky ankety.

en: Poll winner percent
cs: Podíl hlasů u vítěze ankety

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
cs: Procento hlasů zaznamenaných u vítězné odpovědi.

en: The number of visitors who have read the node.
cs: Počet návštěvníků, kteří zobrazili daný uzel.

en: The number of visitors who have read the node today.
cs: Počet návštěvníků, kteří dnes zobrazili daný uzel.

en: Last view
cs: Poslední zobrazení

en: The date on which a visitor last read the node.
cs: Datum, kdy návštěvník naposledy zobrazil daný uzel.

en: The slogan of the site.
cs: Slogan webu.

en: The administrative email address for the site.
cs: E-mailová adresa pro hlavní administraci tohoto webu.

en: The URL of the site's front page.
cs: URL titulní stránky.

en: Login page
cs: Přihlašovací stránka

en: The URL of the site's login page.
cs: URL přihlašovací stránky.

en: The unique ID of the uploaded file.
cs: Unikátní ID nahraného souboru.

en: The name of the file on disk.
cs: Jméno souboru na disku.

en: The size of the file, in kilobytes.
cs: Velikost souboru v kilobytech.

en: The web-accessible URL for the file.
cs: URL adresa souboru dostupná z webu.

en: The date the file was most recently changed.
cs: Datum poslední změny souboru.

en: The user who originally uploaded the file.
cs: Uživatel, který původně nahrál soubor.

en: The unique ID of the taxonomy term.
cs: Unikátní ID termínu taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
cs: Název termínu taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
cs: Volitelný popis termínu taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
cs: Počet uzlů označených taxonomy termínem.

en: The URL of the taxonomy term.
cs: URL termínu taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
cs: Slovník, do kterého termín patří.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
cs: Unikátní ID slovníku taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
cs: Jméno slovníku taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
cs: Volitelný popis slovníku taxonomie.

en: Term count
cs: Počet termínů

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
cs: Počet termínů, které patří do slovníku taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
cs: Jedinečné ID uživatelského účtu.

en: The login name of the user account.
cs: Přihlašovací jméno uživatelského účtu

en: The email address of the user account.
cs: Emailové adresy uživatelského účtu.

en: The URL of the account profile page.
cs: Odkaz na stránku profilu.

en: The date the user last logged in to the site.
cs: Datum, kdy se uživatel naposledy přihlásil na web.

en: The date the user account was created.
cs: Datum, kdy byl uživateli vytvořen účet.

en: All parent terms
cs: Všechny nadřazené termíny

en: Comments allowed
cs: Komentáře povoleny

en: List (text)
cs: Seznam (textový)

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
cs: Jméno je použito v URL adresách pro generované obrázky. Použijte pouze malá písmena, čísla, podtržítka (_) a pomlčky (-).

en: manage display
cs: správa zobrazení

en: <em>Edit @type</em> @title
cs: <em>Upravit @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
cs: Nebyl vytvořen žádný typ obsahu. Jděte na <a href="@create-content">stránku pro vytváření typů obsahu</a> a přidejte jej.

en: Revision log message
cs: Zpráva o revizi do logu

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
cs: Vysvětlení provedené úpravy, aby další autoři chápali, proč ke změně došlo.

en: Searched %type for %keys.
cs: Hledaný typ %type pro klíče %keys.

en: Requires: !module-list
cs: Vyžaduje: !module-list

en: Required by: !module-list
cs: Vyžadováno: !module-list

en: Fixed width
cs: Pevná šířka

en: Image style
cs: Styl obrázku

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
cs: Nebylo možné dokončit operaci. Závažná chyba v souboru @file na řádku @line: @message

en: no real context
cs: žádný skutečný kontext

en: - Choose -
cs: - Vybrat -

en: Update and save
cs: Aktualizovat a uložit

en: The page has been updated and saved.
cs: Stránka byla aktualizována a uložena.

en: Doesn't exist
cs: Neexistuje

en: @identifier exists
cs: @identifier existuje

en: @identifier does not exist
cs: @identifier neexistuje

en: Length of string
cs: Délka řetězce

en: Enter the context type
cs: Zadejte typ kontextu

en: Enter a user name
cs: Zadejte uživatelské jméno

en: Invalid user selected.
cs: Vybrán neplatný uživatel.

en: The subject of the comment.
cs: Předmět komentáře.

en: The currently logged in user.
cs: Aktuálně přihlášený uživatel.

en: The parent terms of the taxonomy term.
cs: Nadřazené termíny termínu taxonomie.

en: The file description
cs: Popis souboru

en: Footer first column
cs: První sloupec patičky

en: Footer second column
cs: Druhý sloupec patičky

en: Footer third column
cs: Třetí sloupec patičky

en: Footer fourth column
cs: Čtvrtý sloupec patičky

en: Translation source node
cs: Zdrojový uzel překladu

en: Current page
cs: Aktuální stránka

en: Highlighted
cs: Zvýrazněno

en: Sidebar second
cs: Druhý postranní panel

en: Triptych first
cs: První triptych

en: Triptych middle
cs: Prostřední triptych

en: Triptych last
cs: Poslední triptych

en: Main background
cs: Hlavní pozadí

en: Sidebar background
cs: Pozadí postranního panelu

en: Sidebar borders
cs: Okraje postranního panelu

en: Footer background
cs: Pozadí patičky

en: Plum
cs: Plum (Švestka)

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
cs: CTools vyžaduje některé vlastnosti dostupné v PHP 5.2.0 nebo vyšší.

en: Select base style
cs: Vyberte základní styl

en: X-Small
cs: Extra malý (X-Small)

en: X-Large
cs: Extra velký (X-Large)

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
cs: Nemáte potřebná oprávnění k provedení této akce.

en: You account permissions do not permit you to import.
cs: Oprávnění vašeho účtu neumožňují importování.

en: Current path
cs: Aktuální cesta

en: Current theme
cs: Současné téma vzhledu

en: Term delimiter
cs: Oddělovač termínu

en: Site logo
cs: Logo webu

en: Primary navigation links
cs: Odkazy primární navigace

en: Secondary navigation links
cs: Odkazy sekundární navigace

en: Primary and secondary
cs: Primární a sekundární

en: Term Description
cs: Popis termínu

en: Title and slogan
cs: Název a slogan

en: Firehouse
cs: Firehouse (Hasičská zbrojnice)

en: Ice
cs: Ice (Led)

en: Add a new @plugin
cs: Přidat nový @plugin

en: Edit @plugin %title
cs: Upravit @plugin %title

en: Clone @plugin %title
cs: Klonovat @plugin %title

en: Import @plugin
cs: Importovat @plugin

en: Export @plugin %title
cs: Exportovat @plugin %title

en: %title has been created.
cs: Vytvořen příspěvek %title.

en: %title has been updated.
cs: Aktualizován příspěvek %title.

en: @plugin %title was enabled.
cs: @plugin %title byl povolen.

en: @plugin %title was disabled.
cs: @plugin %title byl vypnut.

en: No item found.
cs: Nebyla nalezena žádná položka.

en: Configure style
cs: Konfigurovat styl

en: Administrative settings
cs: Administrativní nastavení

en: Select style type
cs: Vyberte typ stylu

en: Columns: 1
cs: Počet sloupců: 1

en: Columns: 3
cs: Počet sloupců: 3

en: Columns: 2
cs: Počet sloupců: 2

en: The current date and time.
cs: Aktuální datum a čas.

en: view mode
cs: režim zobrazení

en: Missing text format: %format.
cs: Chybějící formát textu: %format.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
cs: Formát: %time. Formát data je YYYY-MM-DD a %timezone posun časové zóny od UTC. Pokud ponecháte prázdné, použije se čas odeslání formuláře.

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Show item count
cs: Zobrazit počet položek

en: @entity ID
cs: ID entity @entity

en: The unique ID of the @entity.
cs: Unikátní ID entity @entity.

en: After saving a new @entity
cs: Po uložení nové entity @entity

en: created @entity
cs: vytvořena entity @entity

en: After updating an existing @entity
cs: Po aktualizaci existující entity @entity

en: updated @entity
cs: aktualizována entita @entity

en: Before saving a @entity
cs: Před uložením entity @entity

en: saved @entity
cs: uložena entita @entity

en: After deleting a @entity
cs: Po smazání entity @entity

en: deleted @entity
cs: smazána entita @entity

en: Pick an animal
cs: Vyberte zvíře

en: Replace text with "hello world"
cs: Nahradit text textem „hello world“

en: Sheep
cs: Ovce

en: Lizard
cs: Ještěrka

en: Raptor
cs: Dravec

en: You have a @type sheep named "@name".
cs: Máte pojmenovánu ovci @type jako „@name“.

en: Name your lizard
cs: Název ještěrky

en: Venomous
cs: Jedovatý

en: You have a @type lizard named "@name".
cs: Máte pojmenovánu ještěrku @type jako „@name“.

en: non-venomous
cs: nejedovatý

en: venomous
cs: jedovatý

en: Name your raptor
cs: Název dravce

en: What kind of raptor
cs: Jaký druh dravce

en: Eagle
cs: Orel

en: Hawk
cs: Jestřáb

en: Owl
cs: Sova

en: Buzzard
cs: Káně

en: wild
cs: divoký

en: domesticated
cs: zdomácnělý

en: Return to the examples page.
cs: Návrat na stránku s příklady.

en: Animal
cs: Zvíře

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
cs: Ukazuje, jak využít sílu Chaos AJAX.

en: Configure new !plugin_title
cs: Konfigurovat nový !plugin_title

en: Configure !plugin_title
cs: Konfigurovat !plugin_title

en: Redirect destination
cs: Cíl přesměrování

en: User signature
cs: Podpis uživatele

en: The signature of a user.
cs: Podpis uživatele.

en: Delete and save
cs: Smazat a uložit

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
cs: Strojově čitelná jména se nesmí skládat pouze z čísel.

en: The author of the comment.
cs: Autor komentáře.

en: List (integer)
cs: Seznam (celé číslo)

en: List (float)
cs: Seznam (číslo s plovoucí desetinou čárkou)

en: The file.
cs: Soubor.

en: The image file.
cs: Obrázkový soubor.

en: Invalid entity selected.
cs: Vybrána neplatná entita.

en: jQuery compression level
cs: kompresní úroveň jQuery

en: jQuery %jquery and jQuery UI %ui
cs: jQuery %jquery a jQuery UI %ui

en: Information related to the current page request.
cs: Informace související s požadavkem na aktuální stránku.

en: Master
cs: Nadřízené

en: @entity (tokens)
cs: @entity (tokeny)

en: unchanged entity
cs: nezměněná entita

en: Uploaded file.
cs: Nahraný soubor.

en: Whether the user is active or blocked.
cs: Zda je uživatel aktivní nebo blokovaný.

en: Concatenate values using a seperator
cs: Spojit hodnoty použitím oddělovače

en: Show entity label
cs: Zobrazit popisek entity

en: Show entity ID
cs: Zobrazit ID entity

en: Link to entity
cs: Odkázat na entitu

en: Enter 0 to display all items.
cs: Zadejte 0 pro zobrazení všech položek.

en: Display in reverse order
cs: Zobrazit v opačném pořadí

en: User being edited
cs: Upravovaný uživatel

en: The URL of the entity.
cs: URL entity.

en: Tokens related to the "@name" entities.
cs: Tokeny související s entitami „@name“.

en: The "Alt" attribute text
cs: Text atributu „Alt“

en: The "Title" attribute text
cs: Text atributu „Title“
