Speedy (7.x-1.12) - en to uk translation catalogue (101 entries)

en: Next
uk: Наступний

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Edit
uk: Редагувати

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Done
uk: Готово

en: Prev
uk: Попередній

en: Mon
uk: пн

en: Tue
uk: вт

en: Wed
uk: ср

en: Thu
uk: чт

en: Fri
uk: пт

en: Sat
uk: сб

en: Sun
uk: нд

en: January
uk: січня

en: February
uk: лютого

en: March
uk: березня

en: April
uk: квітня

en: May
uk: тра

en: June
uk: червня

en: July
uk: липня

en: August
uk: серпня

en: September
uk: вересня

en: October
uk: жовтня

en: November
uk: листопада

en: December
uk: грудня

en: Show
uk: Показати

en: Select all rows in this table
uk: Вибрати всі рядки в таблиці

en: Deselect all rows in this table
uk: Зняти вибір всіх рядків

en: Today
uk: Сьогодні

en: Jan
uk: січ

en: Feb
uk: лют

en: Mar
uk: бер

en: Apr
uk: кві

en: Jun
uk: чер

en: Jul
uk: лип

en: Aug
uk: сер

en: Sep
uk: вер

en: Oct
uk: жов

en: Nov
uk: лис

en: Dec
uk: гру

en: Su
uk: нд

en: Mo
uk: пн

en: Tu
uk: вт

en: We
uk: ср

en: Th
uk: чт

en: Fr
uk: пт

en: Sa
uk: сб

en: Not published
uk: Не опубліковано

en: Please wait...
uk: Зачекайте, будь ласка...

en: Hide
uk: Приховати

en: Loading
uk: Завантаження

en: mm/dd/yy
uk: мм/дд/рр

en: Not in book
uk: Не в книзі

en: New book
uk: Нова книга

en: By @name on @date
uk: @name, @date

en: By @name
uk: @name

en: Not in menu
uk: Не в меню

en: Alias: @alias
uk: Синонім: @alias

en: No alias
uk: Відсутній синонім

en: New revision
uk: Нова редакція

en: Drag to re-order
uk: Перетягнути для перевпорядкування

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
uk: Зміни, виконані в цій таблиці, не будуть записані, доки не буде надіслано форму.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
uk: Зміни до нового розташування блоків не будуть збережені, поки не буде натиснено кнопку <em>Зберегти блоки</em>.

en: Show shortcuts
uk: Показати комбінації клавіш

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
uk: Це повноваження успадковується від ролі "Авторизований користувач".

en: No revision
uk: Без редакції

en: @number comments per page
uk: @number коментарів на сторінку

en: Requires a title
uk: Потрібен заголовок

en: Not restricted
uk: Без обмежень

en: (active tab)
uk: (активна вкладка)

en: An AJAX HTTP error occurred.
uk: Сталась помилка AJAX HTTP.

en: HTTP Result Code: !status
uk: HTTP-код відповіді: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
uk: Запит AJAX HTTP несподівано обірвався

en: Debugging information follows.
uk: Далі надаються відомості для зневадження.

en: Path: !uri
uk: Шлях: !uri

en: StatusText: !statusText
uk: Текст стану: !statusText

en: ResponseText: !responseText
uk: Текст відповіді: !responseText

en: ReadyState: !readyState
uk: Стан готовності: !readyState

en: Not customizable
uk: Не персоналізується

en: Restricted to certain pages
uk: Тільки для певних сторінок

en: The block cannot be placed in this region.
uk: Блок не може бути розташований в цій області.

en: Customize dashboard
uk: Персоналізувати панель

en: Hide summary
uk: Приховати резюме

en: Edit summary
uk: Редагувати резюме

en: Don't display post information
uk: Не показувати відомості про допис

en: @title dialog
uk: Діалог @title

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
uk: Неможливо передати вибраний файл %filename. Припустимими є лише файли з наступними розширеннями: %extensions.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
uk: Перевпорядкування рядків за числовою вагою замість перенесення.

en: Show row weights
uk: Показати вагу рядків

en: Hide row weights
uk: Приховати вагу рядків

en: Autocomplete popup
uk: Спливаюче автодоповнення

en: Searching for matches...
uk: Пошук збігів...

en: Hide shortcuts
uk: Сховати швидкі кнопки
