Speedy (7.x-1.16) - en to is translation catalogue (82 entries)

en: Next
is: Næsta

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Edit
is: Breyta

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Configure
is: Stilla

en: Prev
is: Fyrri

en: Tue
is: Þri

en: Thu
is: Fim

en: Fri
is: fös

en: Sat
is: Lau

en: January
is: janúar

en: February
is: febrúar

en: March
is: mars

en: April
is: apríl

en: May
is: maí

en: June
is: júní

en: July
is: júlí

en: August
is: ágúst

en: September
is: september

en: October
is: október

en: November
is: nóvember

en: December
is: desember

en: Show
is: Sýna

en: Select all rows in this table
is: Velja allar raðir í töflunni

en: Deselect all rows in this table
is: Afvelja allar raðir í töflunni

en: Today
is: Í dag

en: Jan
is: jan

en: Feb
is: feb

en: Mar
is: mar

en: Apr
is: apr

en: Jun
is: jún

en: Jul
is: júl

en: Aug
is: ágú

en: Sep
is: Sept

en: Oct
is: okt

en: Nov
is: nóv

en: Dec
is: des

en: Su
is: sun

en: Mo
is: mán

en: Tu
is: þri

en: We
is: mið

en: Th
is: fim

en: Fr
is: fös

en: Sa
is: lau

en: Not published
is: Ekki birt

en: Please wait...
is: Vinsamlegast bíðið...

en: Hide
is: Fela

en: Loading
is: Hleð

en: mm/dd/yy
is: mm/dd/áá

en: By @name on @date
is: Eftir @name þann @date

en: By @name
is: Eftir @name

en: Not in menu
is: Ekki í valmynd

en: Alias: @alias
is: Samnefni: @alias

en: No alias
is: Ekkert samnefni

en: Drag to re-order
is: Dragðu til að endurraða

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
is: Breytingar framkvæmdar í þessari töflu verða ekki vistaðar fyrr en formið er innsent.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
is: Breytingar á þessari blokk verða ekki vistaðar fyrr en smellt hefur verið á <em>Vista blokk</em> hnappinn.

en: Show shortcuts
is: Birta flýtilykla

en: Not restricted
is: Ekki takmarkað

en: (active tab)
is: (virkur flipi)

en: An AJAX HTTP error occurred.
is: AJAX HTTP villa kom upp.

en: HTTP Result Code: !status
is: HTTP Stöðukóði: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
is: AJAX HTTP beiðnin endaði með óeðlilegum hætti.

en: Debugging information follows.
is: Sjá meðfylgjandi aflúsunarskilaboð.

en: Path: !uri
is: Slóð: !uri

en: StatusText: !statusText
is: Stöðutexti: !statusText

en: ResponseText: !responseText
is: SvörunarTexti: !responseText

en: Not customizable
is: Ekki stillanlegt

en: Restricted to certain pages
is: Takmarkað við ákveðnar síður

en: Hide summary
is: Fela samantekt

en: Edit summary
is: Breyta samantekt

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
is: Endurraða röðum eftir tölulegu vægi í stað þess að draga þær.

en: Show row weights
is: Sýna línuvægi

en: Hide row weights
is: Fela línuvægi

en: Hide shortcuts
is: Fela flýtilykla
