Speedy (7.x-1.16) - en to it translation catalogue (92 entries)

en: Next
it: Seguente

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Configure
it: Configura

en: Done
it: Fatto

en: Prev
it: Precedente

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Sun
it: Dom

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Mag

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Show
it: Mostra

en: Select all rows in this table
it: Seleziona tutte le righe in questa tabella

en: Deselect all rows in this table
it: Deseleziona tutte le righe in questa tabella

en: Today
it: Oggi

en: Jan
it: Gen

en: Jun
it: Giu

en: Jul
it: Lug

en: Aug
it: Ago

en: Sep
it: Set

en: Oct
it: Ott

en: Dec
it: Dic

en: Su
it: Do

en: Mo
it: Lu

en: Tu
it: Ma

en: We
it: Noi

en: Th
it: Gi

en: Fr
it: Ve

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: Hide
it: Nascondi

en: Loading
it: Caricamento

en: mm/dd/yy
it: mm/gg/aa

en: Not in book
it: Non nel libro

en: New book
it: Nuovo libro

en: By @name on @date
it: Da @name il @date

en: By @name
it: Da @name

en: Not in menu
it: Non nel menu

en: No alias
it: Nessun alias

en: New revision
it: Nuova revisione

en: Drag to re-order
it: Trascina per riordinare

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
it: I cambiamenti fatti a questa tabella non saranno salvati finchè il form non viene inviato.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
it: I cambiamenti a questi blocchi non saranno salvati finché il bottone <em>Salva blocchi</em> è cliccato.

en: Show shortcuts
it: Mostra scorciatoie

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
it: Questo permesso viene ereditato dal ruolo utente autenticato.

en: No revision
it: Nessuna revisione

en: @number comments per page
it: @number commenti per pagina

en: Requires a title
it: Richiede un titolo

en: Not restricted
it: Non limitato

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: An AJAX HTTP error occurred.
it: Si è verificato un errore HTTP in AJAX.

en: HTTP Result Code: !status
it: Codice HTTP di risposta: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
it: Una richiesta AJAX HTTP è terminata in modo anomalo.

en: Debugging information follows.
it: Di seguito le informazioni di debug.

en: Path: !uri
it: Percorso: !uri

en: Not customizable
it: Non personalizzabile

en: Restricted to certain pages
it: Limitato a certe pagine

en: The block cannot be placed in this region.
it: Il blocco non può essere posizionato in questa regione.

en: Customize dashboard
it: Personalizza la dashboard

en: Hide summary
it: Nascondi sommario

en: Edit summary
it: Modifica sommario

en: Don't display post information
it: Non mostrare le informazioni di pubblicazione

en: @title dialog
it: Finestra di dialogo @title

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
it: Il file selezionato %filename non può essere caricato. Sono consentiti solo file con le seguenti estensioni: %extensions.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
it: Riordina le righe con un peso numerico invece di trascinarle.

en: Show row weights
it: Mostra l'ordine delle righe.

en: Hide row weights
it: Nascondi l'ordine delle righe

en: Autocomplete popup
it: Popup di autocompletamento

en: Searching for matches...
it: Ricerca in corso...

en: Hide shortcuts
it: Nascondi scorciatoie
