Speedy (7.x-1.25) - en to pt translation catalogue (97 entries)

en: Next
pt: Próximo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Edit
pt: Editar

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Configure
pt: Configurar

en: Done
pt: Concluído

en: Prev
pt: Anterior

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Mai

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Show
pt: Exibir

en: Select all rows in this table
pt: Selecionar todas as linhas da tabela

en: Deselect all rows in this table
pt: Desmarcar todas as linhas da tabela

en: Today
pt: Hoje

en: Feb
pt: Fev

en: Apr
pt: Abr

en: Aug
pt: Ago

en: Sep
pt: Set

en: Oct
pt: Out

en: Dec
pt: Dez

en: Su
pt: Dom

en: Mo
pt: Seg

en: Tu
pt: Ter

en: We
pt: Qua

en: Th
pt: Qui

en: Fr
pt: Sex

en: Sa
pt: Sáb

en: Not published
pt: Não publicado

en: Please wait...
pt: Por favor, aguarde...

en: Hide
pt: Ocultar

en: Loading
pt: Carregando

en: Not in book
pt: Fora do livro

en: New book
pt: Novo livro

en: By @name on @date
pt: Por @name em @date

en: By @name
pt: Por @name

en: Not in menu
pt: Fora do menu

en: Alias: @alias
pt: Apelido: @alias

en: No alias
pt: Nenhum apelido

en: New revision
pt: Nova revisão

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
pt: Alterações feitas nesta tabela não serão salvas até que o formulário seja enviado.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
pt: As alterações nesses blocos não vão ser salvas enquanto o botão <em>Salvar Blocos</em> não for clicado.

en: Show shortcuts
pt: Mostrar atalhos

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
pt: Essa permissão é herdada do papel de usuário autenticado.

en: No revision
pt: Sem revisão

en: @number comments per page
pt: @number comentários por página

en: Requires a title
pt: Título requerido

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: An AJAX HTTP error occurred.
pt: Ocorreu um erro HTTP no AJAX.

en: HTTP Result Code: !status
pt: Código do Resultado HTTP:  !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
pt: Uma requisição HTTP AJAX terminou de forma inesperada.

en: Debugging information follows.
pt: Estas são as informações de depuração.

en: Path: !uri
pt: Caminho: !uri

en: StatusText: !statusText
pt: Texto de Status: !statusText

en: ResponseText: !responseText
pt: Texto de Resposta: !responseText

en: Not customizable
pt: Não é personalizável

en: Restricted to certain pages
pt: Restrito para certas páginas

en: The block cannot be placed in this region.
pt: O bloco não pode ser colocado nessa região.

en: Customize dashboard
pt: Personalizar o painel de controle

en: Hide summary
pt: Ocultar sumário

en: Edit summary
pt: Editar resumo

en: Don't display post information
pt: Não exibir informações de postagem

en: @title dialog
pt: Diálogo @title

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O arquivo selecionado %filename não pôde ser transferido. Somente arquivos com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
pt: Reordenar linhas por altura numéria ao invés de arrastar.

en: Show row weights
pt: Exibir pesos das linhas

en: Hide row weights
pt: Ocultar pesos das linhas

en: Autocomplete popup
pt: Popup de autocompletar

en: Searching for matches...
pt: Procurando por dados correspondentes...

en: Hide shortcuts
pt: Esconder atalhos

en: The response failed verification so will not be processed.
pt: A resposta falhou na verificação e, portanto, não será processada.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
pt: A URL de retorno de chamada não é local e não é confiável: !url

en: CustomMessage: !customMessage
pt: Mensagem personalizada: !customMessage
