Speedy (7.x-1.25) - en to ro translation catalogue (90 entries)

en: Next
ro: Următor

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Edit
ro: Editați

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Configure
ro: Configurează

en: Done
ro: Gata

en: Prev
ro: Înapoi

en: Mon
ro: Lun

en: Tue
ro: Marți

en: Wed
ro: Mie

en: Thu
ro: Jo

en: Fri
ro: Vin

en: Sat
ro: Sâm

en: Sun
ro: Dum

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Show
ro: Arată

en: Select all rows in this table
ro: Selectați toate rândurile din acest tabel

en: Deselect all rows in this table
ro: Deselectați toate rândurile din acest tabel

en: Today
ro: Azi

en: Jan
ro: Ian

en: Jun
ro: Iunie

en: Jul
ro: Iul

en: Su
ro: Du

en: Mo
ro: Lu

en: Tu
ro: Ma

en: We
ro: Mi

en: Th
ro: Jo

en: Fr
ro: Vi

en: Sa
ro: Sâ

en: Not published
ro: Nepublicat

en: Please wait...
ro: Vă rugăm să așteptați...

en: Hide
ro: Ascunde

en: Loading
ro: Se încarcă

en: mm/dd/yy
ro: dd/mm/yy

en: Not in book
ro: Nu este în carte

en: New book
ro: Carte nouă

en: By @name on @date
ro: De @name la @date

en: By @name
ro: De @name

en: Not in menu
ro: Nu este în meniu

en: No alias
ro: Fără alias

en: New revision
ro: Revizie nouă

en: Drag to re-order
ro: Trage pentru a rearanja

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ro: Modificările efectuate în acest tabel nu vor fi salvate până când formularul nu este trimis.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ro: Modificările la aceste blocuri nu vor fi salvate până când nu dați clic pe butonul <em>Salvare blocuri</em>.

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ro: Această permisiune este moștenită de la rolul utilizatorului autentificat.

en: No revision
ro: Nicio revizie

en: @number comments per page
ro: @number comentarii pe pagină

en: Requires a title
ro: Titlul este obligatoriu

en: Not restricted
ro: Nerestricționat

en: (active tab)
ro: (tab activ)

en: An AJAX HTTP error occurred.
ro: S-a produs o eroare AJAX HTTP.

en: HTTP Result Code: !status
ro: Cod rezultat HTTP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ro: O solicitare AJAX HTTP s-a încheiat în mod neașteptat.

en: Debugging information follows.
ro: Urmează informații de depanare.

en: Path: !uri
ro: Cale: !uri

en: StatusText: !statusText
ro: Text de stare: !statusText

en: ResponseText: !responseText
ro: RăspunsText: !responseText

en: Not customizable
ro: Nu se poate personaliza

en: Restricted to certain pages
ro: Limitat la anumite pagini

en: The block cannot be placed in this region.
ro: Blocul nu poate fi plasat în această regiune

en: Customize dashboard
ro: Personalizare tablou de bord

en: Hide summary
ro: Ascunde rezumat

en: Edit summary
ro: Editează rezumat

en: Don't display post information
ro: Nu afișa informații postare

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ro: Fișierul selectat %filename nu poate fi încărcat. Este persimă încărcarea fișierelor cu următoarele extensii: %extensions

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ro: Re-aranjează rândurile după greutate numerică în loc de tragere.

en: Show row weights
ro: Arată greutățile rândurilor

en: Hide row weights
ro: Ascunde greutățile rândurilor

en: Autocomplete popup
ro: Popup autocompletare

en: Searching for matches...
ro: Se caută potriviri...

en: The response failed verification so will not be processed.
ro: Răspunsul nu a reușit să fie verificat și nu va fi procesat.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
ro: URL-ul nu este local și nu este de încredere: !url

en: CustomMessage: !customMessage
ro: Mesaj personalizat: !customMessage
