Speedy (7.x-1.30) - en to fr translation catalogue (100 entries)

en: Next
fr: Suivant

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Configure
fr: Configurer

en: Done
fr: Terminé

en: Prev
fr: Préc.

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Show
fr: Afficher

en: Select all rows in this table
fr: Sélectionner toutes les lignes du tableau

en: Deselect all rows in this table
fr: Désélectionner toutes les lignes du tableau

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Jan
fr: jan

en: Feb
fr: fév

en: Apr
fr: avr

en: Jun
fr: juin

en: Jul
fr: Juil

en: Aug
fr: Aoû

en: Oct
fr: oct

en: Nov
fr: nov

en: Dec
fr: déc

en: Su
fr: Di

en: Mo
fr: Lu

en: Tu
fr: Ma

en: We
fr: Me

en: Th
fr: Je

en: Fr
fr: Ve

en: Not published
fr: Non publié

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Hide
fr: Masquer

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: mm/dd/yy
fr: dd/mm/yy

en: Not in book
fr: Pas dans le livre

en: New book
fr: Nouveau livre

en: By @name on @date
fr: Par @name le @date

en: By @name
fr: Par @name

en: Not in menu
fr: Pas dans le menu

en: Alias: @alias
fr: Alias : @alias

en: No alias
fr: Aucun alias

en: New revision
fr: Nouvelle version

en: Drag to re-order
fr: Cliquer-déposer pour ré-organiser

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fr: Les changements effectués dans ce tableau ne seront pris en compte que lorsque la configuration aura été enregistrée.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
fr: N'oubliez pas de cliquer sur <em>Enregistrer les blocs</em> pour confirmer les modifications apportées ici.

en: Show shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fr: Ce droit est héritée du rôle de l'utilisateur authentifié.

en: No revision
fr: Aucune version

en: @number comments per page
fr: @number commentaires par page

en: Requires a title
fr: Titre obligatoire

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: An AJAX HTTP error occurred.
fr: Une erreur HTTP AJAX s'est produite.

en: HTTP Result Code: !status
fr: Code de statut HTTP : !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
fr: Une requête HTTP AJAX s'est terminée anormalement.

en: Debugging information follows.
fr: Informations de débogage ci-dessous.

en: Path: !uri
fr: Chemin : !uri

en: ResponseText: !responseText
fr: ResponseText : !responseText

en: ReadyState: !readyState
fr: ReadyState : !readyState

en: Not customizable
fr: Non personnalisable

en: Restricted to certain pages
fr: Réservé à certaines pages

en: The block cannot be placed in this region.
fr: Le bloc ne peut pas être placé dans cette région.

en: Customize dashboard
fr: Personnaliser le tableau de bord

en: Hide summary
fr: Masquer le résumé

en: Edit summary
fr: Modifier le résumé

en: Don't display post information
fr: Ne pas afficher les informations de la contribution

en: @title dialog
fr: dialogue de @title

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fr: Le fichier sélectionné %filename ne peut pas être transféré. Seuls les fichiers avec les extensions suivantes sont autorisés : %extensions.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fr: Ré-ordonner les lignes avec des poids numériques plutôt qu'en les déplaçant.

en: Show row weights
fr: Afficher le poids des lignes

en: Hide row weights
fr: Cacher le poids des lignes

en: Autocomplete popup
fr: Popup d'auto-complétion

en: Searching for matches...
fr: Recherche de correspondances...

en: Hide shortcuts
fr: Cacher les raccourcis

en: The response failed verification so will not be processed.
fr: La vérification de la réponse a échoué, elle ne sera pas traitée.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
fr: L'URL de retour n'est pas locale et n'est pas de confiance : !url

en: CustomMessage: !customMessage
fr: Message personnalisé : !customMessage
