Speedy (7.x-1.6) - en to ja translation catalogue (101 entries)

en: Next
ja: 次へ

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Edit
ja: 編集

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Configure
ja: 設定

en: Done
ja: 完了

en: Prev
ja: 前へ

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Show
ja: 表示

en: Select all rows in this table
ja: このテーブルのすべての列を選択する

en: Deselect all rows in this table
ja: このテーブルのすべての列を非選択にする

en: Today
ja: 今日

en: Jan
ja: 1月

en: Feb
ja: 2月

en: Mar
ja: 3月

en: Apr
ja: 4月

en: Jun
ja: 6月

en: Jul
ja: 7月

en: Aug
ja: 8月

en: Sep
ja: 9月

en: Oct
ja: 10月

en: Nov
ja: 11月

en: Dec
ja: 12月

en: Su
ja: 日

en: Mo
ja: 月

en: Tu
ja: 火

en: We
ja: 水

en: Th
ja: 木

en: Fr
ja: 金

en: Sa
ja: 土

en: Not published
ja: 非掲載

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: Hide
ja: 非表示

en: Loading
ja: 読み込み中

en: mm/dd/yy
ja: yy/mm/dd

en: Not in book
ja: ブックに含まれない

en: New book
ja: 新しいブック

en: By @name on @date
ja: 日付 @date 　　投稿者 @name

en: By @name
ja: @name 作成

en: Not in menu
ja: メニューには表示されていません。

en: Alias: @alias
ja: エイリアス: @alias

en: No alias
ja: エイリアスなし

en: New revision
ja: 新規リビジョン

en: Drag to re-order
ja: ドラッグして並べ替え

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ja: フォームが送信されるまで、このテーブルでの変更は保存されません。

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ja: 「ブロックの保存」ボタンをクリックするまで、これらのブロックへの変更は保存されません。

en: Show shortcuts
ja: ショートカットを表示

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ja: この権限は、ログイン中ユーザーの役割から継承されます。

en: No revision
ja: リビジョンなし

en: @number comments per page
ja: １ページあたり @number コメント

en: Requires a title
ja: タイトルが必要です

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: An AJAX HTTP error occurred.
ja: AJAX HTTPエラーが発生しました。

en: HTTP Result Code: !status
ja: HTTP リザルトコード: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ja: AJAX HTTPリクエストが異常終了しました。

en: Debugging information follows.
ja: デバッグ用情報は以下の通りです。

en: Path: !uri
ja: パス: !uri

en: StatusText: !statusText
ja: ステータステキスト: !statusText

en: ResponseText: !responseText
ja: レスポンステキスト:  !responseText

en: ReadyState: !readyState
ja: レディーステート: !readyState

en: Not customizable
ja: カスタマイズ不可

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: The block cannot be placed in this region.
ja: そのブロックはこのリージョンに設置できません。

en: Customize dashboard
ja: ダッシュボードをカスタマイズ

en: Hide summary
ja: 概要を隠す

en: Edit summary
ja: 概要を編集

en: Don't display post information
ja: 投稿情報を表示しない

en: @title dialog
ja: @title ダイアログ

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ja: 指定したファイル %filename はアップロードできません。許可されているファイルの拡張子は次の通りです: %extensions。

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ja: 行の並べ順をドラッグ＆ドロップではなく数値の入力により行う。

en: Show row weights
ja: 行のウェイトを表示する

en: Hide row weights
ja: 行のウェイトを隠す

en: Autocomplete popup
ja: 入力補完ポップアップ

en: Searching for matches...
ja: 検索しています...

en: Hide shortcuts
ja: ショートカットを隠す
