Spinetta (7.x-1.5) - en to fa translation catalogue (15 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Articles
fa: مقالات

en: Gallery
fa: گالری

en: Events
fa: رویدادها

en: Slide
fa: لغزیدن

en: Install profile
fa: نمایه نصب

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: Configure site
fa: پیکربندی سایت

en: @drupal installation complete
fa: نصب @drupal کامل شد

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fa: تمامی تغییرات لازم برروی %dir و %file اعمال شد. شما باید مجوز نوشتن را بخاطر دوری از مشکلات امنیتی از روی آنها بردارید. اگر شما مطمئن نیستید چطور باید اینکار رو انجام بدید به <a href="@handbook_url">راهنمای آنلاین</a> مراجعه کنید.

en: Congratulations, you installed @drupal!
fa: تبریک, شما @drupal را نصب کردید.

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fa: پیش از بازدید از <a href="@url">سایت جدید خود</a> پیغام‌های بالا را بررسی کنید.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
fa: <a href="@url">سایت جدیدتان را ببینید</a>.

en: Event Title
fa: عنوان رویداد

en: Event Description
fa: جزئیات رویداد
