Spinetta (7.x-1.9) - en to it translation catalogue (10 entries)

en: Articles
it: Articoli

en: Install profile
it: Installazione profilo

en: Videos
it: Video

en: Main menu
it: Menu principale

en: Configure site
it: Configurazione sito

en: @drupal installation complete
it: Installazione di @drupal completata

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
it: Tutte le necessarie modifiche a %dir e %file sono state effettuate. Per evitare rischi di sicurezza dovresti ora rimuovere i permessi di scrittura. Se non sei certo su come fare, consulta il <a href="@handbook_url">manuale online</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
it: Congratulazioni, hai installato @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
it: Controlla i messaggi in alto prima di visitare  <a href="@url">il tuo nuovo sito</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
it: <a href="@url">Visita il nuovo sito</a>.
