StatCounter (7.x-2.0-beta1) - en to da translation catalogue (52 entries)

en: Pages
da: Sider

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Statistics
da: Statistik

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Roles
da: Roller

en: Users
da: Brugere

en: Privacy
da: Privatliv

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: Add tracking to specific pages
da: Tilføj sporing til specifikke sider

en: opt-in or out of tracking
da: til- eller afmeld sporing

en: Add tracking for specific roles
da: Tilføj sporing af specifikke roller

en: JavaScript scope
da: JavaScript virkefelt

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
da: Brugere spores som standard, men du melde fra.

en: Enable user tracking
da: Aktivér sporing af brugere

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
da: Brugere spores <em>ikke</em> som standard, men du kan melde dig til.

en: HTTP request status
da: HTTP forespørgselsstatus

en: Fails
da: Mislykkes

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
da: Din system- eller netværkskonfiguration gør det umuligt for Drupal at få adgang til andre sites, hvilket nedsætter funktionaliteten. Det kan skyldes konfigurationen af din webserver eller PHP-indstillinger, og bør rettes, så du kan hente information om opdateringer, hente nyhedsfeeds, logge ind med OpenID og bruge andre netværksbaserede tjenester.

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
da: Sider hvor denne PHP-kode returnerer <code>TRUE</code> (kun for eksperter)

en: Pages or PHP code
da: Sider eller PHP-kode

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at afvikling af ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Not customizable
da: Kan ikke tilpasses

en: Restricted to certain pages
da: Begrænset til bestemte sider

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
da: Advarsel: Giv kun til betroede roller; denne tilladelse har sikkerhedsmæssige implikationer.

en: Locally cache tracking code file
da: Lokal cache af filen med tracking-koden

en: Locally cached tracking code file has been updated.
da: Lokalt cachet tracking-kode-fil er blevet opdateret.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
da: Lokalt cachet tracking-kode-fil er blevet gemt.

en: Local cache has been purged.
da: Lokal cache er blevet tømt.

en: Allow users to customize tracking on their account page
da: Lad brugerne tilpasse sporing på deres profilside

en: No customization allowed
da: Ingen tilpasning tilladt

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
da: Sporing er aktiveret som standard, brugere med %permission kan framelde sig

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
da: Sporing er deaktiveret som standard, brugere med %permission kan tilmelde sig

en: Every page except the listed pages
da: Alle sider undtagen de valgte sider

en: The listed pages only
da: Kun de viste sider

en: Opt-in or out of tracking
da: Til- eller fravalg af tracking

en: Allow users to decide if tracking code will be added to pages or not.
da: Lad brugerne vælge om sporingskoden tilføjes til siderne eller ej.

en: Use PHP for tracking visibility
da: Brug PHP til synlighed af sporing

en: Enter PHP code in the field for tracking visibility settings. %warning
da: Indtast PHP-kode i feltet med indstillinger for synlighed af sporing. %warning

en: On by default with opt out
da: Slået til som standard med opt out.

en: Off by default with opt in
da: Slået fra som standard med opt in.

en: Add to the selected roles only
da: Tilføj kun til de valgte roller

en: Add to every role except the selected ones
da: Tilføj til alle roller undtagen de valgt

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
da: Hvis ingen af rollerne er valgt spores alle brugerne. Hvis en bruger har en af de valgte roller vil den pågældende bruger blive sporet (eller ikke, afhængigt af indstillingerne ovenfor).

en: All pages with exceptions
da: Alle sider med undtagelser

en: Excepted: @roles
da: Undtaget: @roles

en: Universal web tracking opt-out
da: Universel afmelding af web tracking

en: No privacy
da: Ingen beskyttelse af personlige oplysninger

en: @items enabled
da: @items aktiveret
